MEKTEB-İ TIBBİYYE-İ ŞAHANE'NİN İKİNCİ ADIM RESTORASYONU BAŞLIYOR

Osmanlı'nın sonuç şaheseri Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane'nin ikinci hamle yenileme emek harcamaları kapsamında Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortada tören düzeni imzalandı.

MEKTEB-İ TIBBİYYE-İ ŞAHANE'NİN İKİNCİ ADIM RESTORASYONU BAŞLIYOR
İstanbul

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin (SBÜ) çalışkanlık gösterdiği zamanı Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane binasının restorasyonu düşüncesince rektörlük binasında merasim düzenlendi.

Törene, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürü Olcay Aydemir, müteahhit şirket bulunan Vakıf İnşaat Restorasyon ve Tic. AŞ Genel Müdürü Ahmet Kaynar, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen katıldı.

Törende mütekellim SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, restorasyonunun müşterek numara evresinin bittiğini hatırlatarak, dakika de ikinci evrenin başlaması düşüncesince seremoni düzeni töreninde müşterek araya gelindiğini söyledi.

İlk aşama yenileme emekleri kapsamında Olcay Aydemir ile Ahmet Kaynar'ın şişman çabalar gider ettiklerini dile getiren Erdöl, "İkinci aşamayı inşallah en endamsız müddette bitirecekler ve pandemiyi de müşterek fırsata çevirerek bu binayı öğrencilerimize amade duruma gelmek düşüncesince mevcut kuvvetleriyle çalışacaklar. Ben buna eminim." ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürü Olcay Aydemir de hakeza müşterek binanın korunması sürecinde bulunmaktan itibar duyduklarını belirterek, "Yapının müşterek zamanın mimarlık niteliklerini yansıtması bizim düşüncesince aşırı kıymetli. Koruma süreci aşırı aktörlü müşterek süreç. Bize dayanak noktası bulunan kâffesi kasıntı ve kuruluşlara bitmeyen teşekkürlerimi iletiyorum." biçiminde konuştu.

Yüklenici şirket bulunan Vakıf İnşaat Restorasyon ve Tic. AŞ Genel Müdürü Ahmet Kaynar da çalışmanın hayır olmasını dileyerek, şirketlerinin, ülkenin ve dünyanın nadide eserlerinden birinin ihyası ve restorasyonunda toprak almasından ötürü bahtiyar olduklarını kaydetti.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katılmış olduğu tören, protokolün imzalanmasının ardından, foto çekimiyle sona erdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1