MUHTAÇ AİLELERE KÖMÜR YARDIMI BU SENE DA BİTMEME EDECEK

İl ve kaza toplumsal teavün ve el birliği vakıflarınca belirlenecek kadın ailelere kömür yardımı bu sene da bitmeme edecek.

MUHTAÇ AİLELERE KÖMÜR YARDIMI BU SENE DA BİTMEME EDECEK
Ankara

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Ocak'tan uygulanan edinmek kabil Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, rastgele ortak il ve ilçede dağıtımı yapılacak hep kömür miktarı, il/ilçe bazında belirleme edilen aile başı kömür miktarları ve yardımdan faydalanacak muhtaç aile rakamları ,bölgenin hava koşulları, esbak yıllara ilgili tevzi miktarları ve kömürün termik değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek.

Dağıtımı meydana getirilen kömür, muhatap ailenin istinas ihtiyacının karşılanması haricinde rastgele ortak tasarrufa özellik edilemeyecek. Kömür teslimatları, bahis konusu kararın hükümleri çerçevesinde ailelerin gereksinimleri nispetinde yapılacak.

Karar kapsamında 2021'de vakıflara ve vakıflarca belirlenen ailelere direkt yapılacak kömür sevkiyatları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) umumi müdürlükleri çeşidinden belirlenen sevkiyat programı dahilinde gerçekleştirilecek.

TKİ ve TTK çeşidinden vakıflarca bildirilen konfirmasyon noktalarıyla belirlenen ailelere direkt gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının pozisyonuna layıkıyla belirlenecek aktarım vasıtalarıyla bu kurumların sorumluluğunda nakledilecek.

Sevkiyat programı, belirlenen tevzi takvimine akla yatkın yapılacak. TKİ'nin karar kapsamında dağıtacağı kömür rüçhan şekilde özlük işlettiği sahalardan gerçekleştirme edilecek.

TCDD Taşımacılık AŞ ile taşınacak kömüre bu yapılış çeşidinden evleviyet verilirken, TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık AŞ ortada evleviyet ve taşınma dair tören düzeni yapılacak.

Karar kapsamında dağıtılacak kömürün Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT) çeşidinden taşınacak bölümüne bağlı de TKİ ve TTK ile PTT arasında, kömürün vakıflara yahut vakıflarca belirlenen ailelere direkt teslimi dair tören düzeni imzalanacak. Kömür tesliminden doğan mevhibe ve harçlar (KDV dahil) TKİ ve TTK çeşidinden ödenecek. Vakıflarca belirlenecek eksikli ailelere direkt iletilecek kömür bedeline bağlı faturalar, ailenin durma etmiş olduğu ilçede mevcut vakıf hesabına düzenlenecek. PTT çeşidinden ailelerin adreslerine direkt iletilecek kömürün dağıtımına bağlı ek tutara ilgili satmaca TKİ yahut TTK hesabına düzenlenecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1