MÜZİK SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA DAYANAKLIK ETMEK ÖDEMELERİ BU AY BAŞLAYACAK

Kovid-19 salgını zımnında kıygın bulunan ve dirimsel yitirilmesine uğrayan müzik sektörü mensupları düşüncesince Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan dayanak programı kapsamında mecmu 30 bin 744 müzikçi ve sektör emekçisine dayanak verileceği açıklandı.

MÜZİK SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA DAYANAKLIK ETMEK ÖDEMELERİ BU AY BAŞLAYACAK
Ankara

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kovid-19 salgını zımnında kıygın bulunan müzik sektörü çalışanları düşüncesince başlatılan dayanak noktası programı kapsamında, toplanmış 30 bin 744 müzikçi ve sektör emekçisine dayanak noktası verileceğini bildirdi.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, müstevli devrinde kıygın bulunan ve sağlık yitirilmesine uğrayan müzik sektörü çalışanlarına korumak gibi Bakanlığa ilişkin Yunus Emre Enstitüsü, müzik sektöründe çalışkanlık yayınlayan 6 iri çırçıplak maşer kuruluşu ve 3 müzik cümle birliğinin iş birliğiyle ölçülü programın akıbet etabına gelindiği belirtildi.

Destek programı düşüncesince 16 Aralık 2020'de başlamış bulunan ve 25 Aralık 2020'de sona aziz tavsiye mektubu boyunca 29 bin 679 başvurma yapıldığı, ilgilendiren çırçıplak maşer kuruluşları ve cümle birliklerinin derin çalışmasıyla meydana gelen dikkatli tetkik kararı 24 bin 522 tavsiye mektubu malikine dayanak noktası verilmesinin kararlaştırıldığı kaydedilen açıklamada, "Başvurusu onaylanan bu 24 bin 522 isim 3 bin teklik ücretinde dayanak noktası alacak." bilgisi verildi.

Ödemelerin hanuman ayında başlamış olacağı anlatım edilen açıklamada, dayanak noktası çağrısında mevcut cümle birliklerinin de arttırma edilmesiyle toplanmış dayanak noktası sayısının 30 bini aştığı kaydedildi. Açıklamada, cümle birliklerince verilecek desteklerin de Bakanlık kaynaklarından karşılanacağı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu programda başvuruların aceleci ortak şekilde alınması, sınıflama edilmesi ve değerlendirilmesi süreçlerini üstüne alan Yunus Emre Enstitüsüne ve projede bizimle teşrikimesai eden çırçıplak maşer kuruluşlarımız Popüler Müzik Sanatı Vakfı, Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası, Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu, Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Uluslararası Sahne Sanatçıları Federasyonu, Türk Musikisi Federasyonuna ve müzik cümle birliklerine teşekkürname ediyoruz.

Çok çelimsiz ortak sürede sonuçlandırdığımız bu dayanak noktası programının yanında gene Bakanlığımız kaynaklarından karşılanmak üzere, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği öz üyelerine çağrıda bulunarak değişik dayanak noktası programları geliştirmiştir."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1