NİĞDE'DE BOR BELEDİYESİNCE KURULAN GÜNDÜZ ENERJİSİ SANTRALİ CANLILIK ÜRETİMİNE BAŞLADI

Niğde'de Bor Belediyesince kestirmece 6 milyon 500 bin liralık maliyetle kurulan devir enerjisi santrali, planlı törenle hizmete girdi.

NİĞDE'DE BOR BELEDİYESİNCE KURULAN GÜNDÜZ ENERJİSİ SANTRALİ CANLILIK ÜRETİMİNE BAŞLADI
Niğde

Vali Yılmaz Şimşek, Bor-Altunhisar kişmiri yolu Pınarbaşı mevkisindeki tesisin açılışında icra ettiği konuşmada, santralin yararlı olmasını diledi.

Bor Belediyesinin tahminî 22 salname dirimlik kapısına kavuştuğunu ve çevreci birlikte projenin yaşama geçirildiğini tamlayan Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye, enerji dalında dışa tabi birlikte ülke. Petrolün, katıksız gazın ve kömürün iri çoğunluğunu ithal ediyoruz. Bu da akan açıkça namına karşımıza çıkıyor. Ancak iri birlikte potansiyelimiz var, o da çağ enerjisi. Özellikle Niğde ve etrafı bu manada baş döndürücü ehemmiyetli birlikte potansiyele sahip. Biz de bu hakkıyla yola çıkarak, Valilik namına 2015 senesinde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ni yaşama geçirmiştik. 2018 senesinde da bu bölge, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) namına anons edildi. Bölge, tahminî 2 bin 500 hektarlık, 1500 megavat kapasiteli birlikte alan. Burası yaşama geçirildiğinde 1250 insana istihdam sağlayacak."

Bor Belediye Başkanı Serkan Baran da santrali ağız ağıza ticari amaçla yaptıklarını anlattı.

Yaklaşık 20 bin metrekare bölgede nesir edilen tesisin 25 günde kurulumunun gerçekleştiğine ayraç fail Baran, şöyleki konuştu:

"Tesisin kredisini, İller Bankasından karşıladık. Yatırımı 36 taksit taksit belediyemize kazandırdık. Buranın geliriyle taksitlerini ödeyeceğiz. Santralde 3 bin 534 çağ paneli var. 3 sene süresince burada meydana getirilen görev zat borcunu ödeyecek. Tesis, geriye artan ömrünün 22 senesinde Bor Belediyesine ve halkına görev kılmak düşüncesince çalışacak. Aylık kazancı, 23 bin dolar seviyesinde. Bugünün bedeliyle maaş 170 bin teklik dirimlik elde edeceğiz. Kullandığımız krediyle ait 3 sene süresince bütçemize tek maliyeti yahut harcaması olmayacak. 3 senenin böylece da rastgele ay tahminî 200 bin teklik girdisi olacak."

Konuşmaların ardından, Şimşek, Baran ve tören düzeni üyeleri kurdele keserek tesisin açılışını yaptı.

Törene, Bor Kaymakamı Mehmet Yavuz, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin de katıldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1