OKULA GİDEMEYEN ÖĞRENCİLERE AÇIK HAVADA DERS

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; Hababam Sınıfı'nın unutulmaz o sahnesinde usta oyuncu merhum Münir Özkul'un hayat verdiği Mahmut Hoca'nın söylediği, “Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında bir dağ başı öğrenimin ve bilginin var olduğu her yer okuldur” sözleri

OKULA GİDEMEYEN ÖĞRENCİLERE AÇIK HAVADA DERS

Ayvalık'ın tanınmış simalarından emekli öğretmen Arif Alay, korona virüs pandemisi nedeniyle okullarına gidemeyen 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerine ikamet ettiği sitenin bahçesindeki spor tesisini ‘sınıf' haline getirdi.
Yaklaşık bir aydan bu yana hiçbir şekilde ücret talep etmeden tamamen gönüllü olarak gerçekleştirdiği çalışmalarda okullarına gidemeyen ve uzaktan eğitim sistemiyle eğitim konusunda teknik aksaklıklar yaşayan öğrencilere ders veren Arif Hoca, velilerin de gönüllerinde taht kurmayı başardı.

Ayvalık'ın Çamlık Mahallesi'nde Çağın Sitesi'nin spor tesisinde, ilçenin dört bir yanından gelen öğrencilere; geometri temelli deneysel matematik derslerini, Türk dilini en iyi şekilde kullanarak veren Arif Alay, tenis kortu haline getirdiği spor alanında öğrencilere 5-10 dakika tenis oynatarak başlamayı tercih ediyor.
Kendi evinden getirdiği seyyar yazı tahtası, geometri materyalleri ile Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri olmak üzere haftada 3 gün eğitim veren Arif Hoca, açık havada da olsa Covid 19 salgını nedeniyle öğrenciler arasındaki sosyal mesafe ve maske uygulamasına harfiyen riayet edilmesini sağlamayı da ihmal etmiyor.
41 yıl görev yaptıktan sonra 2013 yılında emekli olduğunu belirten Arif Hoca, muhabirimize yaptığı açıklamada, “Pandemi döneminde çocuklarımız; evlerinde sıkıldıklarını, eğitim açısından ciddi eksikliklerinin olduğunu bana ifade ettiler. Ben de onlara, ‘Böyle bir eğitim versek gelir misiniz' diye sorduğumda, ‘Evet öğretmenim geliriz' dediler. ‘Biz, pandemide Covid 19'dan daha güçlüyüz. Maskemizi, mesafemizi ve temizliğimizi koruyoruz. Hatta büyüklerimize bu işi biz öğreteceğiz' dediler. Örnek olmak istediler. Ben de onların sözünü dinledim ve haftanın üç günü bu eğitimlere başladık. Her derse farklı mahallelerden 15-16 öğrenci katılıyor. Şu anda inanılmaz bir şekilde de dersleri dinliyorlar. Aşağı yukarı bir aydır bu eğitimleri veriyorum. Ben eğitimlerin bu kadar verimli olacağını bilseydim, yaz mevsiminin başında bu eğitimlere başlardım” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul