ÖZBEKİSTAN, COVİD-19 İLE MÜCADELEDE BÖLGEDEKİ ÜLKELERE ÖRNEK OLDU

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölüm sayısı çok sayıda ülkede yeniden yükselişe geçerken, Özbekistan aldığı erken önlemlerle dikkat çekiyor.

ÖZBEKİSTAN, COVİD-19 İLE MÜCADELEDE BÖLGEDEKİ ÜLKELERE ÖRNEK OLDU

Özbekistan hükümeti, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının başladığı ilk günlerden itibaren diğer ülkelerden farklı olarak ülkede Nevruz gibi toplu törenleri askıya aldı ve okulları tatil etti. Diğer ülkelerle olan hava ve kara yolları kapatıldı, demir yolları durduruldu. Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, salgının başlangıcıyla birlikte vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeye ve ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik toplam 14 maddelik kararı yürürlüğe koydu.

Salgının tüm dünyada yayılmaya başlamasıyla birlikte Özbekistan hükümetinin başarılı mücadelesi bölge ülkelere kıyasla oldukça az kayıp yaşanmasını sağlamıştı. Salgının yayılma hızı düşürüldükten sonra başlatılan normalleşme süreci ile tekrar yükseliş yaşanmaya başladı. Yeni vaka sayısının artması hükümeti harekete geçirerek erken tedbirler almaya yöneltti. Ülkede vakaların yoğunluk kazanması beklenmeden erken müdahaleyle ülkedeki salgının hızı tekrar kontrol altına alındı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul