PANDEMİ ENGEL OLAMADI, EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI ARTTI

Ev ve mutfak eşyaları dalının 2020 ihracatı ortak sene öncesine uyarınca yüzdelik 0,1 oranında artarak 2 bilyon 554 milyon 611 dolar kendisine hesaplandı. En çok ihraç edilen verim grubu yüzdelik 35,5 ile elektrikli ıvır zıvır ev aletleri oldu.

PANDEMİ ENGEL OLAMADI, EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI ARTTI

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Burak Önder, “Dünya düşüncesince zayi adına vasıflandırılan birlikte yılda ihracatımızı artırmamız bizim düşüncesince talih donör fakat rast değil. Bu başarıda 6 senedir dünyanın nice dalında yaptığımız heyetler ve katıldığımız fuarların ağırbaşlı yardımı oldu” dedi.

Elektrikli önemsiz ev aletleri verim grubunu yüzdelik 31,3 ile maden mutfak eşyaları, yüzdelik 17, 3 ile plastik ev ve mutfak eşyaları, yüzdelik 11,4 ile cıncık anüs ve mutfak eşyaları, yüzdelik 4,4 ile seramik-porselen mutfak eşyaları izlem etti.
Ev ve mutfak eşyaları alanının 2020'de meydana getirdiği mecmu ihracatın yüzdelik 54,8'i Avrupa ülkelerine gerçekleştirildi. Ev ve mutfak eşyaları alanının ihracat haritası ve oransal dağılımı şöyleki gerçekleşti: "Orta Doğu yüzdelik 23,2. Afrika devletleri yüzdelik 14,5. ABD 2,1. Latin ABD yüzdelik 1,9. Asya kıtası yüzdelik 0,6. Avrupa kıtasında en çok ihracat meydana gelen devletler sırası ile İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Rusya oldu. Orta Doğu'da ise en çok ihracat meydana gelen devletler incelendiğinde Irak, Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır ön plana çıktı".

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1