PROF. ŞİMŞİRGİL 'AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SAVAŞININ GALİBİ TÜRKİYEDİR'

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Azerbaycan-Ermenistan savaşının galibinin Türkiye olduğunu söyledi. Hocalı katliamı döneminde Türkiye'den 4 helikopter isteyen ancak alamayan dönemin Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in sözlerini hatırlatan Şimşirgil, o dönemden bugüne

PROF. ŞİMŞİRGİL 'AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SAVAŞININ GALİBİ TÜRKİYEDİR'

Azerbaycan işgal altındaki topraklarını 44 gün süren harekatın ardından Ermenilerin elinden kurtardı. Türkiye harekat boyunca Azerbaycan'a destek vererek, dost ve kardeş ülkenin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanındaki dik duruşu, Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in Hocalı katliamı dönemine ilişkin sözlerini de bir kez daha gündeme getirdi. Elçibey o dönemde Türkiye'den yeterli desteği göremediklerini söylemiş, "4 helikopter istedik vermediler" demişti.

Türkiye'nin o günden bugüne nasıl geldiğini anlatan ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil zihniyet değişimine vurgu yaparak, "Hocalı katliamı sırasında Türkiye maalesef Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmadı, olamadı. İnsanlık dramının yaşandığı bir dönemde 4 tane helikopter göndermez miydi? Hatta o dönem Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerimize yardım etmemiz gerekirken maalesef Ermenistan'a elektrik ve yiyecek temin etti. Ermeniler, masum sivilleri hedef alırken biz onlara yardım ettik. Azerbaycanlı kardeşlerimize yardım edemez miydik? O zaman ile şimdinin arasında zihniyet farkı var. Dünya o zamanda sağırdı şimdi de sağır. Onlar için değişen hiçbir şey yok. Türkiye bu savaşta Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olarak bir duruş sergiledi. Hocalı döneminde Türkiye'nin duyarsız kalışı maalesef bizim için utanç oldu. Bu verilen destek ile tekrar bir bütün olduk” diye konuştu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1