RTÜK'TEN CHP'Lİ SAĞLAR'IN LAFLARI ZIMNINDA HALK TV'YE CEZA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, CHP'li Fikri Sağlar'ın başörtülü hakimlere müteveccih lafları zımnında tabi yapılış Halk TV'ye oy birliğiyle yönetimsel mülk cezası verilmesini kararlaştırdı.

RTÜK'TEN CHP'Lİ SAĞLAR'IN LAFLARI ZIMNINDA HALK TV'YE CEZA
Ankara

RTÜK'ten meydana getirilen bağlanmış açıklamaya göre, izlem uzmanlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul Toplantısı'nda, CHP'li Fikri Sağlar'ın ortak monitör programında sarfiyat etmiş bulunduğu laflar ele alındı.

Üst Kurul, "Şirin Payzın ile Sözüm Var" programına mihman namına eklenen Sağlar'ın "Türban, irticai faaliyetlerin, islam hukuku isteyenlerin üniformasıdır… Ben yargılandığım devir türbanlı ortak hakimin karşısına gittiğimde benimle ait haklarımı koruyacağı ve adaleti namına getirebileceği doğrultusunda kuşkum var." şeklindeki laflarını değerlendirdi.

Yayında söylenen ifadelerin, topluluğun doğruluk mekanizmasına itimatını zedeleyeceği kanaatine vasıl Üst Kurul, Sağlar'ın topluluğun liberalizm değerlerini aşağılayan ifadeleri zımnında editör yapılış Halk TV'nin yasayı ihlal ettiğine hükmetti.

Sözleri, "başörtülü insanlara ve başörtülü hakimlere huzur tiksinme duyguları tekvin çabası" namına gören Üst Kurul, halkta gerilime ve ayrışmaya etmen olabilecek beyanların, içtimai iç barışı bozabileceği düşüncesiyle kamusal yayıncılığın gereğini namına getirmeyen Halk TV'nin cezalandırılmasına değişmeyen verdi.

Yayında konuğun uyarılmadığını da belirleme fail RTÜK, 6112 mahdut kanunu ihlal fail editör kuruma oy birliğiyle yönetimsel mülk cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Diyanet'i kıya azmettiricisi namına yayınlayan Tele 1'e ceza

Üst Kurul başkaca Tele 1 Ana Haber Bülteni sunucusu Evren Özalkuş'un, tedrisat görevlisi Aylin Sözer cinayetine müteveccih laflarını de değerlendirdi.

Sözer'in yakılarak katledilmesine bağlı haberde, "Diyanet İşleri Başkanlığının cinayetin azmettiricisi namına gösterilmesi" RTÜK çeşidinden yasaya karşıt bulundu.

Yayında "Az sonraları Diyanet İşleri Başkanlığının, bizim kadınlığımıza, yuvamıza, ailemize, bebek sahibi olmamıza, iş hayatımımıza ilişikli nasıl, neye karıştığı ile ait haberi de getireceğiz ekrana. Öyle bulunduğu müddetçe bu cinayetler de bitmeme edecek kabil görünüyor." laflarını bozulmamış fail sunucunun, Diyanet İşleri Başkanlığını suçlama etmesi hasebiyle Üst Kurul, oy çokluğuyla editör Tele 1'e yönetimsel mülk cezası müeyyidesi uygulanmasına değişmeyen verdi.

Halkı dolandıran yayıncılar

Sağlık beyanıyla gerçek olmayan mahsul satışı karşıcı ve halkın içsel duygularını sömürme fail peyk kanalları huzur hazırlanmakta olan raporları detaylı namına inceleyici RTÜK, Güçlü TV, Şu TV, HM (Haberin Merkezi), Ful TV ve 363 TV kanallarına neşriyat tevkif ve yönetimsel mülk cezası verdi.Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1