RTÜK'TEN HALK TV'YE SERVET CEZASI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, CHP'li Fikri Sağlar'ın başörtülü hakimlere müteveccih lafları nedeniyle naşir yapı Halk TV'ye oy birliğiyle yönetimsel dünyalık cezası verilmesini kararlaştırdı.

RTÜK'TEN HALK TV'YE SERVET CEZASI
Ankara

RTÜK'ten meydana getirilen yazılmış açıklamaya göre, strateji uzmanlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul Toplantısı'nda, CHP'li Fikri Sağlar'ın müşterek monitör programında sarfiyat etmiş bulunduğu laflar ele alındı.

Üst Kurul, "Şirin Payzın ile Sözüm Var" programına misafir adına eklenen Sağlar'ın "Türban, irticai faaliyetlerin, islam hukuku isteyenlerin üniformasıdır… Ben yargılandığım devir türbanlı müşterek hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgilendiren haklarımı koruyacağı ve adaleti hesabına getirebileceği doğrultusunda kuşkum var." şeklindeki laflarını değerlendirdi.

Yayında söylenen ifadelerin, topluluğun doğruluk mekanizmasına itimatını zedeleyeceği kanaatine vasıl Üst Kurul, Sağlar'ın topluluğun liberalizm değerlerini aşağılayan ifadeleri zımnında tabi yapılış Halk TV'nin yasayı ihlal ettiğine hükmetti.

Sözleri, "başörtülü bireylere ve başörtülü hakimlere erinç tiksinti duyguları tekvin çabası" adına gören Üst Kurul, halkta gerilime ve ayrışmaya faktör olabilecek beyanların, içtimai iç barışı bozabileceği düşüncesiyle kamusal yayıncılığın gereğini hesabına getirmeyen Halk TV'nin cezalandırılmasına değişmeyen verdi.

Yayında konuğun uyarılmadığını da belirleme fail RTÜK, 6112 mahdut kanunu ihlal fail tabi kuruma oy birliğiyle yönetsel mal cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Diyanet'i kıya azmettiricisi adına yayınlayan Tele 1'e ceza

Üst Kurul başkaca Tele 1 Ana Haber Bülteni sunucusu Evren Özalkuş'un, talim görevlisi Aylin Sözer cinayetine müteveccih laflarını de değerlendirdi.

Sözer'in yakılarak katledilmesine bağlı haberde, "Diyanet İşleri Başkanlığının cinayetin azmettiricisi adına gösterilmesi" RTÜK kabilinden yasaya karşıt bulundu.

Yayında "Az sonraları Diyanet İşleri Başkanlığının, bizim kadınlığımıza, yuvamıza, ailemize, bebek sahibi olmamıza, iş hayatımımıza değgin nasıl, neye karıştığı ile ilgilendiren haberi de getireceğiz ekrana. Öyle bulunduğu müddetçe bu cinayetler de bitmeme edecek üzere görünüyor." laflarını temiz fail sunucunun, Diyanet İşleri Başkanlığını suçlama etmesi hasebiyle Üst Kurul, oy çokluğuyla tabi Tele 1'e yönetsel mal cezası müeyyidesi uygulanmasına değişmeyen verdi.

Halkı dolandıran yayıncılar

Sağlık beyanıyla gerçek olmayan mahsul satışı karşıcı ve halkın tinsel duygularını sömürme fail peyk kanalları için hazırlanmakta olan raporları detaylı adına inceleyici RTÜK, Güçlü TV, Şu TV, HM (Haberin Merkezi), Ful TV ve 363 TV kanallarına neşriyat tevkif ve yönetsel mal cezası verdi.Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1