SALGINLA MÜCADELENİN GÖRÜNMEZ KAHRAMANLARI: GAZETECİLER

Kovid-19'un kâffesi tehlikelerine karşın kamuoyunu akla yatkın bilgilendirebilmek düşüncesince geceli gündüzlü etkin matbuat mensupları, müstevli sürecinde sıkıca fariza üstleniyor.

SALGINLA MÜCADELENİN GÖRÜNMEZ KAHRAMANLARI: GAZETECİLER
Ankara

Türkiye'de az daha kuma yılını dolduran toy yüz koronavirüs (Kovid-19) salgınının kâffesi tehlikelerine karşın vatandaşların salık benimseme etme hakkını tasdik buyurmak düşüncesince kesintisiz etkin matbuat mensupları, üstlendikleri bu sıkıca görevle salgınla mücadelenin görünmez kahramanları ortada arazi alıyor.

Bugüne denli harp meydanlarından, mermilerin ve bombaların gölgesinden, adamlık dramlarının yaşandığı yerlerden en hamam gelişimleri vatandaşlara ulaştıran gazeteciler, Kovid-19 salgınında da ön cephede "haber" düşüncesince kavga verdi.

Kimi devir hastanelerin koyu işlev servislerinde yatan hastaların yaşama tutunma çabası, onlar düşüncesince canlarını hiçe farzımuhal çırpınan esenlik mensuplarının sıkıca mesaileri kimisi devir da düzenlilik güçlerinin çalışmaları, gazetecilerin kaleminden ve objektifinden kitlelere ulaştı.

Devletin almış olduğu önlemleri, siyasa kanadından meydana getirilen açıklamaları, Kovid-19 tedavileri ve aşılarıyla ilişik aktüel gelişimleri her an kamuoyuna aktaran iletişim araçları mensupları, kimisi devir da çarşıda, pazarda, sokakta halkın nabzını tuttu, esnafın, çiftçinin, işçinin dertlerini duyurdu.

Muhabirinden kameramanına, fotoğraf muhabirinden editörüne denli kâffesi alanlardaki iletişim araçları mensuplarından Kovid-19'a yenmiş düşenler, en yakınlarını bu hastalığa kurban verenler de oldu. Tüm zorluklara karşın gazeteciler salık ardında koşmaktan tek devir vazgeçmedi.

İsviçre'nin Cenevre kenti merkezli çırçıplak maşer kuruluşu Press Emblem Campaign'in (PEC) 5 Ocak'ta icra ettiği açıklamaya göre, mart kökeninden beri 59 ülkeden 600'den çok gazeteci Kovid-19 dolayısıyla yaşamını yitirdi. Salgın dolayısıyla Türkiye'de de 17 gazeteci ölüm etti.

Ömrünü habere adayan matbuat mensuplarının haysiyetli haset

Vatandaşların salık benimseme etme hakkını tasdik buyurmak düşüncesince 7 çağ 24 sayaç çabalayan matbuat çalışanları düşüncesince ferda "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" kendisine kutlanacak.

Basın çalışanlarına kimi hukuk ve yasalı garanti sağlayıcı "212 mahdut Kanun"un 4 Ocak 1961'de benimseme edilip 10 Ocak 1961'de Resmi Gazetede yayımlanması, gazetecilik mesleği düşüncesince dönüm noktası oldu.

"İş sözleşmelerinin mukayyet yapılması", "sözleşmelere işin şekli ve sevap miktarının yazılması"nı da içeren ve gazetecilere içtimai hukuk verici kanun, kimi ceride malikleri çeşidinden tepkiyle karşılandı.

Yasayla kendilerine yüklenen sorumlulukları almak istemeyen 9 ceride sahibi, "212 mahdut Yasa" ve "Basın duyuru Kurumunun Oluşmasına İlişkin 195 mahdut Yasa"nın mesleksel sakıncalar doğuracağını kanıt fail eş bildiriye imza attı ve gazetelerin baskısını 3 günlüğüne durdurduklarını duyurdu.

"9 Patron Olayı" kendisine matbuat geçmişine sabık bu evolüsyon dair gazeteciler, boykot süresince "Basın" isimli sanlı kuma ceride yayımlamaya değişmeyen verdi. Basın gazetesi 11 Ocak'ta faaliyetine başlayıp 3 günce boykot esnasında derneşik kendisine yayınını sürdürdü.

Bu gelişmelerin peşi sıra 10 Ocak "Çalışan Gazeteciler Bayramı" kendisine kutlanmaya başlandı ve 1971'de "Çalışan Gazeteciler Günü" adını aldı.

10 Ocak, matbuat mensuplarını şereflendirmek düşüncesince hoppadak Türkiye'de kutlanmasının dışında, salık yoluna fariza başlangıcında yaşamını kaybeden gazetecilerin anıldığı kuma çağ olma niteliği de taşıyor.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1