'SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ' ANISINA MEYDANA GETİRİLEN KARDAN HEYKELLER AÇILDI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu "Bu şöhretli destanı, tek kimsenin çirkin emeline yalpak etmeyeceğiz. Bu bilinci solmamış destekleme yerine topu topu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ecdadın izinde ilerleyiş sürgit sürecek" dedi.

'SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ' ANISINA MEYDANA GETİRİLEN KARDAN HEYKELLER AÇILDI
Kars

Sarıkamış Harekatı'nın 106. yılı yâd etkinlikleri kapsamında Kars'ın Sarıkamış ilçesinde şüheda anısına yapılan kardan heykellerin açılışı gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kars Valisi Türker Öksüz, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, 3. Ordu Komutanı Korgeneral onur Öngay ve AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, kestirmece 200 kamyon kar taşınarak Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde meydana getirilen martir askerlerin portrelerinin yansıtıldığı heykellerin üstündeki Türk bayrağını kaldırarak karanfil bıraktı.

"Milletimizin duygusunun da bizimle olduğuna inanıyoruz"

Bakan Kasapoğlu, kardan heykellerin açılışında meydana getirdiği konuşmada, Sarıkamış Harekatı'nın müşterek yiğitlik destanı bulunduğunu söyledi. Şehitleri 106. senesinde andıklarını anlatım fail Kasapoğlu, "Yıllardır Sarıkamış'ta gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayı, bu yıl da pandemiye karşın hudutlu da olsa gerçekleştiriyoruz. Bu manada heyecanlıyız, mutluyuz. Her ne genişliğinde hudutlu iştirak olsa da gençlerimizin, milletimizin duygusunun da bizimle olduğuna inanıyoruz." dedi.

Bakan Kasapoğlu, ulus şekilde biricik canevi biçiminde Sarıkamış'ta bulunduklarını belirterek salgının bitmesiyle bundan ahir etkinliklerin hâlâ derin katılımlı olacağını dile getirdi. Sarıkamış'ın ecdadın canıyla kanıyla yazdığı müşterek boy bulunduğunu vurgulayan Kasapoğlu, şu şekilde konuştu:

"Sarıkamış, şehitlerimizin, yeni ay uğruna, ay bulutsuz sembol için yazdığı müşterek destan. Bu toprakların ezel ebet parlaması için merkum müşterek destan. Ümidimiz, umudumuz gençlerimizle bu tanınmış bayrağı dalgalandıracağız. Bu tanınmış destanı, on paralık kimsenin biçimsiz emeline uçurum etmeyeceğiz. Bu bilinci pörsümemiş terviç namına topu topu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ecdadın izinde gidiş sürgit sürecek."

"Biz şehitlerimizden razıyız, rabbim de onlardan razı olsun"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez de Sarıkamış şehitlerini rahmet ve saygıyla gönül borcuyla yad ettiklerini anlattı. Açılışı meydana getirilen heykellerin camit askerin temsili bulunduğunu aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

"Burada kestirmece 90 bine yaklaşan şehidimiz var. Bunların şişman müşterek bölümü maatteessüf donarak yaşamını kaybetti. Şu an önümüzdeki, bulunduğumuz heykel de gerçekte camit askerimizin temsili. Biliyorsunuz, heykeli taşa, ahşaba, mermere işleyebiliriz ancak burada yaşanmış müşterek vakası aksettirmesi namına sonuç etap önemli. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Burada kestirmece müşterek haftalık çalışma verilmiş. Biz şehitlerimizden razıyız, Rabb'im de onlardan razı olsun."

Sarıkamış Harekatı'nın 106. yılı yâd etkinlikleri, Kasapoğlu ile Dönmez'in katılımıyla gerçekleşen Sarıkamış Gençlik Merkezi'nin açma ve Kars Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timinin kayaklı gösterisiyle sona erdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1