SEL FELAKETİNİN YAŞANDIĞI DERELİ'DE TİCARİ HAYAT İRİ SEVİYEDE NORMALE DÖNDÜ

Giresun'da 22 Ağustos 2020'de meydana mevrut sel felaketinde şişman dokunca gören Dereli ilçesinde ticari hayat şişman seviyede normale döndü.

SEL FELAKETİNİN YAŞANDIĞI DERELİ'DE TİCARİ HAYAT İRİ SEVİYEDE NORMALE DÖNDÜ
Giresun

Giresun'un Dereli ilçesinde 22 Ağustos 2020'de meydana gelen sel felaketinden etkilenen 210 esnafın arızi adına taşınması planlanan iş yerlerinin inşası tamamlandı. Talepte mevcut esnafa toprak teslimi de yapıldı. TOKİ'nın inşaatına başladığı mihman iş yerlerinin ise çelimsiz müddette tamamlanması hedefleniyor.

Dereli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Hasan Akar, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, 22 Ağustos'ta yaşanmış olan afetin üstünden kestirmece 5 ay geçtiğini söyledi.

Afetten şehir merkezindeki 210 esnafın negatif etkilendiğini tamlayan Akar, yaşanmış olan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında lüzum devletin gerekse de Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin (TESKOMB) tamamı imkanlarını seferber ettiğini aktardı.

Akar, kaymakamlık merkezinde ayrışık alanlarda afetten dokunca gören esnaf düşüncesince planlanan iş yerlerinin tamamlandığını ve bazılarının tesliminin de yapıldığını vurguladı.

"Esnafımızın yaraları çabucak sarılıyor"

Sağlanan desteklerle yaraların sarılmaya bitmeme ettiğinin altını çizen Akar, şu değerlendirmede bulundu:

"Afetin üstünden kestirmece 5 ay geçti. Esnafımızın yaraları çabucak sarılıyor. Devletimizin ayrışık kurumlarınca kıygın olanlara ticari yaşamın baştan normale dönmesi düşüncesince milyonlarca vahdet eşme aktarıldı. Yine bankalar üstünden de ayrışık krediler sağlandı. Bunun yanında TESKOMB da esnafımızı bekâr bırakmadı. Merkez Birliğimizden de kooperatifimize dökme 10 milyon vahdet bağış kaynağın dağıtımı gerçekleştirildi. Yapılan ve halen devam eden desteklerle Dereli'de ticari hayat iri seviyede normale döndü."

Akar, esnafa verilen destek sunar zımnında ilkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül ve desteği mevcut tamamı yetkililere teşekkürname etti.

Dereli Belediye Başkanı Kazım Zeki Şenlikoğlu ise Dereli'de baştan dokuma döneminin bitmeme ettiğini söyledi.

TOKİ çeşidinden planlanan konutların yapımının çabucak sürdüğünü dile getiren Şenlikoğlu, gine şehir merkezinde mihman ev ve iş yerlerinin inşaatına da başlanıldığını vurguladı.

Şenlikoğlu, sağlanan desteklerle ilçede ticari yaşamın cıvıltı gösterdiğini, bahar ve yaz zamanında gurbetçilerin yanında artacak gezim hareketliliği yardımıyla de ağız ağıza normale dönmesini beklediklerini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1