SON DAKİKA... FETÖ FİRARİSİ AKIN İPEK'E İNGİLİZ MAHKEMESİNDEN ENGEL

Son dakika haberler - İngiliz Yüksek Mahkemesi FETÖ firarisi Akın İpek'in Türkiye aleyhindeki tahkim mücadelesini finanse etmek için hissedarların milyonları aşan tutarda nakdini kullanma girişimine engel olurken hakim, İpek'in girişimini 'son derece usturupsuz ve yetersiz' buldu.

SON DAKİKA... FETÖ FİRARİSİ AKIN İPEK'E İNGİLİZ MAHKEMESİNDEN ENGEL

Londra'daki İngiliz Yüksek Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Hamdi Akın İpek'in, merkezi Ankara'da bulunan halka açık madencilik şirketi Koza Altın'ın İngiltere'deki iştiraki Koza Limited'e ait fonları kullanmasını önlemeye yönelik tedbir kararı aldı. AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Londra'da 10 ve 11 Şubat'ta Yüksek Mahkeme'de görülen 2 günlük duruşmayı takiben, Yüksek Mahkemenin Vekil Hakimi Jeremy Cousins hafta başında önemli bir karar imza attı.

ŞÜPHELİ BELGELER...

Kararda, tahkimin gerçekliği şüpheli bir belgeye dayandığı için Koza Limited fonlarının tahkim sürecinin takibinde kullanılmaması gerektiğine hükmedildi.

Firari Akın İpek, Koza Limited'in milyonları aşan miktarda nakdini, Türkiye'ye karşı uluslararası tahkim uyuşmazlığında kullanmak istemişti. İpek, mahkemede tahkim masraflarını şahsi mal varlığından karşılayamadığını, Koza Limited kaynakları olmadan tahkim sürecini yürütemeyeceğini iddia etmişti.

FETÖ'cü Akın İpek Londra'da görüntülendi - Ekonomi Haberleri

LÜKS TİCARET DELİLLERİ

Ancak duruşmada, Koza Altın, Akın İpek ve aile üyelerinin 20 milyon doları aşan miktarda tutarı birbirlerine aktardıklarına ve lüks ticaretiyle ilgilendiklerine dair deliller sunuldu.

İNGİLİZ YÜKSEK MAHKEMESİ GERİ ÇEVİRDİ

İngiliz Yüksek Mahkemesi, İpek'in tahkimi finanse etmek için kendi bünyesinde yeterli tutara erişiminin olması gerektiğini belirtti. Mahkemenin kararı, Koza Limited'in fonlarının yargılama sonuna kadar korunacağı anlamına gelirken, ilerleyen süreçte FETÖ firarisi İpek'in İngiltere'deki haksız ve mesnetsiz iddialarının çürütülmesi açısından önem taşıyor.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul