SON DAKİKA: KIZILAY BAŞKANI KEREM KINIK DUYURDU! TÜRKİYE CORONA VİRÜS TEDAVİSİNE HAZIR

Son dakika haberler - ABD corona virüs geçirmiş ve iyileşmiş vakaların plazmaları ile mevcut hastaların tedavi edilmesi metodunu onayladı. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'Kızılay olarak olarak Afarez Merkezlerimizde bu çalışm

SON DAKİKA: KIZILAY BAŞKANI KEREM KINIK DUYURDU! TÜRKİYE CORONA VİRÜS TEDAVİSİNE HAZIR

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Salı günü ABD'de 50.000'den fazla Amerikalıyı enfekte eden koronavirüs için ilk tedaviyi onayladı: Enfeksiyonu temizleyen insanlardan kan plazması.

Geri kazanılmış COVID-19 hastalarından alınan kan plazması, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmak için geliştirdiği antikorlar açısından zengindir.

ÇİN'DE DE UYGULANIYOR
Çin geçen ay hastalarını tedavi etmek için yüzyıllık yöntemi kullanmaya başladı ve New York Valisi Andrew Cuomo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, plazmanın devletin 25.000'den fazla koronavirüs hastasının en hastalarını tedavi etmek için test edileceğini duyurdu.

Bilim adamları hastalık için yeni, spesifik tedaviler geliştirmek ve klorokin ve remdesivir gibi deneysel ilaçları test etmek için çalışırken, kritik hasta COVID-19 hastaları için en iyi umut olabilir.

TÜRKİYE'DE DE UYGULANABİLİR
Kızılay Başkanı DR. Ali Kınık yaptığı açıklamada, 'Kızılay olarak olarak Afarez Merkezlerimizde bu çalışmayı yapmak için hazır olduğumuzu bildiririz.' ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı'nın onaylaması halinde tedavi yöntemi Türkiye'de de kullanılacak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 02:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı