SU SIKINTISININ YAŞANMAYACAĞI TEK TURİSTİK İLÇE MARMARİS

Kuraklık ve hava değişikliği kararı Türkiye'deki nice içmece ve istimal suyu barajı alarm verirken, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'ne (MUSKİ) ilgilendiren Mustafa Kemal Atatürk Barajı yağmur olmasa fark ilçeye derinliğine

SU SIKINTISININ YAŞANMAYACAĞI TEK TURİSTİK İLÇE MARMARİS

Mevcut kapasitesinden yüzdelik 20 şimdi aşkın su destekleme hacmine ehil Marmaris Mustafa Kemal Atatürk Barajı 16 Aralık'ta meydana getirilen ölçümde yüzdelik 87 doluluğa ehil iken, sonuç indinde aydaki yağışlar sonrası doluluk payı yüzdelik 94'e yükseldi. Marmaris Mustafa Kemal Atatürk Barajı'ndan sulama, istimal ve içmece suyu realizasyon edilirken, Marmaris'in salname içmece ve istimal suyu kısaca 12 milyon metreküp.

1998 senesinde zamanın Marmaris Belediye Başkanı İsmet Karadinç kabilinden altyapı, kanalizasyon, özleştirme tesisi ile baş başa yapımını başlanan ve mevki güvenceli önce evrede 210 milyon dolar arsıulusal cesaret realizasyon edilmesi ile inşaatı süregelen baraj 11 Şubat 2005 senesinde su tutmaya başlamış ve Mayıs ayında da açılışı yapılmıştı.
Marmaris Barajı, Kocaalan Deresi üstünde yapılırken, beton ve kayaç beden dolgu tipi bulunan barajın beden kütlesi 7 bin 60 metre, su yatağından yüksekliği 49 metre, alışılagelen su kotunda göl kütlesi 36 milyon metreküp. Normal su kotunda göl sektörü ise 2,32 kilometredir.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1