SULARI ÇEKİLEN MAY BARAJI, KURAKLIĞIN BOYUTUNU GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

Konya'nın Akören ilçesinde su düzeyi iri miktarda sakıt May Barajı, yöredeki kuraklığın boyutlarını gözler önüne seriyor.

SULARI ÇEKİLEN MAY BARAJI, KURAKLIĞIN BOYUTUNU GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR
Konya

Akören kaymakamlık sınırlarında May Çayı üstünde sulama ve bereket önleme hedefi 1960 senesinde nesir edilen baraj, su kotunda 8 kilometrekare göl alanıyla alanda ehemmiyetli göletlerin başlangıcında geliyor.

Dağlardan mevrut rahmet ve kar suları ile sönümsüz baraj, ayrımsız sürede ayrışık balık ve kuş türlerine de ev sahipliği yapıyor.

Barajın göl alanı, bu sene çokluk azlığı ve kuraklığın etkisiyle adeta müşterek ayak topu alanına denli geriledi. Su düzeyinin düşmesiyle göletteki balıkların temizlik olması, kuraklığın ateş boyutunu gözler önüne seriyor.

Baraj göletine yandaki Ahmediye Mahallesi'nin muhtarı Hayrettin Altun, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, kuraklığın boyutunun barajda ortaya çıktığını söyledi.

Geçen senenin hanuman ayında gölün suyla komple olduğuna dikkati çekici Altun, şöyleki konuştu:

"Yağışların azlığından müşterek güzel kuruluşa noktasına geldi. Bir ayak topu sektörü denli su kaldı. Balıklar da oksijensiz kalınca temizlik olmaya başladı. Suyun kenarında aşırı sayıda ölmüş balık görülüyor. İnşallah yağışlar sağlık de bu korkulu manzarayı unuturuz. Geçen sene hanuman ayında göl sahasının yüzdelik 80'ine yakını suyla doluydu. İklim değişikliği mi, toptan istinas mı bilemiyorum fakat önce kez hakeza müşterek manzarayla karşılaşıyorum. Yağmur ve kar suları ile dolan müşterek baraj gölü. Bu sene da çokluk düşmeyince kuruluşa noktasına geldi. Bu durumunu bu vakte denli kullanmak gibi değildi. Yazın caba mahsus miktarda su olurdu."

"Kuraklık dediğimiz görünüş budur"

Bölge sakinlerinden 56 yaşındaki Eyüp Aydoğdu da şita aylarında gölün kurak durumunu görmediğini belirterek, "Bu aylarda komple olurdu. Yazın kurak gittiğinde fakat çekilirdi fakat bu mevsimde komple olurdu. Kuraklık dediğimiz görünüş budur. Bitecek seviyeye gelmezdi." diyerek konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1