SULTANAHMET VE SURUÇ SALDIRILARINDA MAKBUL PATLAYICILARI GERÇEKLEŞTİRME FAİL YILDIRICI YAKALANDI

Sultanahmet ve Suruç saldırılarında makbul patlayıcıları realizasyon fail DEAŞ'lı terörist, güven ve MİT'in operasyonuyla Şanlıurfa'da yakalandı.

SULTANAHMET VE SURUÇ SALDIRILARINDA MAKBUL PATLAYICILARI GERÇEKLEŞTİRME FAİL YILDIRICI YAKALANDI
Ankara

İçişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya göre, terör örgütü DEAŞ'ın faaliyetlerinin tespiti ve engellenmesine müteveccih Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Bölge Daire Başkanlığı koordineli emek vermek yürüttü.

DEAŞ'lı yıldırıcı Azzo Halaf Süleyman El Aggal'ın, DEAŞ'ın Suruç ve Sultanahmet'teki terör saldırıları kabil nice aktif bomba eyleminin planlayıcısı "Abu Bera" harf ünlü Mahir El Aggal ile çalışkanlık gösterdiği belirlendi.

Terörist Süleyman El Aggal'ın, Mahir El Aggal'ın planlayıcıları ortada bulunduğu 12 Ocak 2016'da 10 Alman vatandaşının yaşamını kaybetmiş bulunduğu ve 14'ü ecnebi tabiiyetli 16 bireyin yaralandığı İstanbul Sultanahmet Meydanı'ndaki aktif bomba saldırısı ile 20 Temmuz 2015'te 33 bireyin yaşamını kaybettiği, 86 bireyin yaralandığı Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde planlı aktif bomba saldırısında beğenilen malzemeleri realizasyon etmiş bulunduğu anlaşıldı.

El Aggal'ın eylemlerde beğenilen patlayıcıların Türkiye'ye aktarılması dışında, gelişim bu şeklinde ülkeye giren teşekkül mensuplarına da geri hizmet dayanak noktası sağlamış bulunduğu da belirleme edildi.

Süleyman El Aggal, Şanlıurfa'da geçmiş şeb ezanı saatlerinde planlı operasyonla yakalandı.

Örgüt içerisindeki faaliyetleri ve görevlerini anlattı

Terörist El Aggal ifadesinde, kendisinin, DEAŞ'ın patlatma işlerinde kullandığı araçlarını onarım etme, otomobilin çevresini demirle istila ve vasıtaya patlayıcı imla işlerini yaptığını anlattı.

Dokuz kardeşinin bulunduğunu ve dü kardeşinin terör örgütü DEAŞ saflarındayken Rakka şehrindeki bombardımanda hayatını kaybettiğini tamlayan El Aggal, kendisinin 2014'te DEAŞ'a katıldığını, silahlı ve ideolojik eğitimin ardından, dolgun adına tek halde örgütten ayrılmayacaklarına, duydukları buyruğu sorgulamadan adına getireceklerine ve Ebubekir El Bağdadi'nin, topu topu Müslümanların emiri ve halifesi bulunduğu karşı ant ettiklerini söyledi.

El Aggal, Mahir El Aggal'ın emriyle hazırladıkları patlayıcıları gelişim bu şeklinde Türkiye'ye gönderdiklerini, ve bu patlayıcılarla kısaca 2 ay sonradan da Sultanahmet'te gelişim düzenlendiğini itiraf etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1