TEI-TS1400’ÜN İKİNCİ MOTORU DA BAŞARIYLA ATEŞLENDİ

Türkiye'nin önce ulusal Turboşaft Motoru TEI-TS1400'ün, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ye (TUSAŞ) teyit edilen prototipi TS3'ün ardından, TS4 numaralı motorun da önce ateşleme ve çalıştırması başarıyla tamamlandı.

TEI-TS1400’ÜN İKİNCİ MOTORU DA BAŞARIYLA ATEŞLENDİ

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) kabilinden imal edilen Türkiye'nin önce ulusal Turboşaft Motoru TEI-TS1400, geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da videoteyp konferans, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın merasim alanındaki katılımlarıyla TUSAŞ'a konfirmasyon edilmişti. Yerli imkanlarla imal edilen önce helikopter bulunan Gökbey'e bütünleşmiş edilmesi düşüncesince gönderilen TS3 motorunun peşi sıra TEI, bire ortak motorun koşa kardeşi yerine tamlanan TS4'ün de istihsal ve montajını tamamladı.

İlk ateşleme ve çalıştırma testlerinin güzel ortak biçimde yapıldığı TS4 motorunda, “Ground Idle” kuvvet seviyesine çıkartılarak projede ehemmiyetli ortak evreye ulaşıldı. Ayrıca meydana getirilen testler, TEI mühendis ve teknisyenleri kabilinden tasarlanıp geliştirilen “Milli Turboşaft Motor Test Bremzesi”nde yaşama geçirilirken, onaylama çalışmalarının aceleci yürütülebilmesi düşüncesince plan kapsamında 4 skor motor sınav bremzesi kullanılacağı öğrenildi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1