TEKİRDAĞ VALİSİ AZİZ YILDIRIM SU TASARRUFU ÇAĞRISI YAPTI

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, yaşanmış olan susuzluk dolayısıyla suyun tasarruflu kullanılması çağrısında bulundu.

TEKİRDAĞ VALİSİ AZİZ YILDIRIM SU TASARRUFU ÇAĞRISI YAPTI
Tekirdağ

Yıldırım, meydana getirdiği bağlanmış açıklamada, toptan istinas ve hava değişikliği zımnında Tekirdağ'da da eski yıllara mucibince yağışta ağır birlikte eksilme bulunduğunu belirtti.

Bu azalmanın sathi ve aykırı sularında da kendini gösterdiğini aktaran Yıldırım, "Salgın sürecinde yurttaşlarımızın hıfzıssıhha dair hâlâ itinalı davrandıklarını biliyoruz. Bu gidişat su kullanımını artırmaktadır. Muhakkak koronavirüsten sığınmak düşüncesince hıfzıssıhha baş döndürücü önemli. Hijyene özen edelim fakat su tasarrufunu da boşlama etmeyelim. Suyumuzu tasarruflu kullanarak az baran almanın aksi etkilerini azaltabiliriz. Musluklarınız damlatıyorsa kesinlikle onarım ettirelim. Araştırmalara mucibince damlayan musluklar günde 30-200 litre suyun batkı bulunmasına faktör olmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, artırım düşüncesince çamaşır ve ağırlık makinelerinin kusursuz doldurulup çalıştırılması, duş süresinin endamsız tutulması, elleri yıkarken ve dişleri fırçalarken suyun boşa akıtılmaması çağrısında bulundu.

Su tankında biriktirilecek rahmet suyunun bostan sulanması ve makine yıkanmasında kullanılabileceğini bildiren Vali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Sebze ve meyvelerinizi akar suyun altında yumak yerine, birlikte kabın süresince yıkayalım. Yıkama sularını hâlâ sonradan çiçeklerimizi suvarmak vs. düşüncesince esasen kullanalım. Bahçemizi suvarmak düşüncesince sabahleyin ve akşamüzeri kadar buharlaşmanın az bulunduğu saatleri yeğleme edelim. Aracınız baş döndürücü kirlenmediyse su ile yumak namına sulanmış bezle silelim. Yıkamak gerekiyorsa art dönüşümlü kendi kendine yıkama makinelerini yeğleme edelim. Tüm vatandaşlarımızı duygulu olmaya çağırma ediyorum. Unutmayalım ki su, çabucak insanoğlu düşüncesince değil, dört başı mamur canlılar düşüncesince dirimlik ehemmiyet taşır. Suda gayrı canlıların da hakkı vardır. Sokak hayvanlarının da hakkı bulunduğunu unutmayalım."
Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1