TEKNOLOJİ OT SÜPÜRGESİNİ UNUTTURAMADI

İzmir'in Ödemiş ilçesinde ot süpürgesi üretimi yapan Kenan Yeşilova (57), 40 yıldır yaptığı süpürge üretiminin evlerde ihtiyaç olmaya devam ettiğini söyledi.

TEKNOLOJİ OT SÜPÜRGESİNİ UNUTTURAMADI

Eşi Gülşen Yeşilova ve kızı Mutlu Yeşilova ile birlikte yaptıkları üretimden genel anlamda memnun olduğunu söyleyen Kenan Yeşilova, "Eşim ve kızımla birlikte yaklaşık 40 yıldır Ödemiş'te süpürge imalatı yapıyoruz. Ürettiğimiz süpürgeleri pazarcı arkadaşlarımıza satıyoruz. Özellikle merdiven, balkon ve bahçe işlerinde kullanılmaya devam ediyor. Teknoloji ilerlese de ot süpürgesi ihtiyacı bitmeyecek" dedi.

Ot süpürgesi yapımının bir aile işi olduğunu dile getiren Yeşilova, plastik süpürgelerin asla ot süpürgesinin yerini tutamayacağını, balkonlar ve bahçeler var oldukça ot süpürgesinin kullanılmaya devam edeceğini belirterek, şunları söyledi: “Ödemiş'in Emmioğlu Mahallesi ot süpürgesinin üretildiği bilinen bir mahallesidir. Türkiye'nin birçok yerinden alıcı buruya gelir. Eskiden daha çok aile bu işle ilgilenirdi ama şimdilerde 15-20 aile kaldı. Ot süpürgesi Türkiye'de en çok Edirne'de yapılıyor. Zaten süpürge otu da orada yetişiyor. Bunun dışında Balıkesir, Adapazarı gibi yerlerde de üretim yaygın. Ege Bölgesinde ise Ödemiş bu konuda önde. İzmir'de Ödemiş'ten başka bir yerde böyle bir yapım yok. Ödemiş'te de mahallemiz bu işin merkezi. 20 civarında aile süpürgecilikle ekmeğini kazanıyor. Bizim evde ürettiğimiz süpürgeler başka illere, pazarlara gidiyor. Elbette teknolojinin gelişimi talebi zamanla azalttı. Eskiden iş yetiştiremezdik ama yine de ev hanımları plastik süpürgeden çok ot süpürgesini tercih ediyor. Biz ailece bu işi sürdürebildiğimiz kadar sürdüreceğiz.”

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2020, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1