TÜRK YİYECEKLERİ DÜNYA LİSTESİNDE

Dünyanın en elleme anadan görme yiyecekleri mahsus olurken, Türkiye'den birbirinden dobra 5 lezzetin listede arazi almış olduğu saptandı. İkinci tam arazi düzlük yemeğimiz ise 'Adana kebap' kendisine kayıtlara geçti.

TÜRK YİYECEKLERİ DÜNYA LİSTESİNDE

Medya strateji kurumu Ajans Press'in, TasteAtlas verilerinden elde etmiş bulunduğu bilgilere göre, dünyanın en elleme anadan görme yiyecekleri muhtemelen oldu. Böylelikle Türkiye'den birbirinden dobra 5 lezzetin listede arazi almış bulunduğu saptanırken, bir numara sıraya İtalya'dan Margherita pizzanın yerleştiği kaydedildi. İkinci sıraya ise en yüzü sıcak lezzetlerimizden Adana kavrulmuş yerleşirken, üçüncü tam Japonya'dan Ramen (Erişte) arazi almış bulunduğu kaydedildi. Türkiye'den listeye giren gayrı lezzetler ise; biber dolması, sarma, köfte ve mütedavil sermaye kavrulmuş kavrulmuş kendisine görüldü.

Ajans Press, türk mutfağı ile dayalı basına yansıyan salık adetlerini inceledi. Ajans Press sayısal matbuat arşivinden derlediği bilgilere mucibince 2020 yılından bugüne derece Türk Mutfağı ile dayalı basına 3 bin 307 salık yansıdığı belirleme edildi. Adana kavrulmuş ile çıkan salık tam sayı ise 285 olurken, köfte ile dayalı 5 bin 593 salık bulunduğu kaydedildi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1