TÜRKİYE’DE ARALIK HAZIRLIĞI! DUYARSIZ OLAN İLLERE KISITLAMA…

Koronavirüste vaka sayılarının bir türlü istenilen seviyeye gerilememesi korkutuyor. Avrupa’da artan vakaların genellikle 4-5 hafta sonra Türkiye’ye yansıdığından yola çıkan uzmanlar ve hükümet yetkilileri, pandeminin kış aylarında kontrol edilebilmesi için aralık ayı önle

TÜRKİYE’DE ARALIK HAZIRLIĞI! DUYARSIZ OLAN İLLERE KISITLAMA…

Sağlık Bakanlığı ve hükümette yapılan değerlendirmelerde, aralık ayından itibaren yeni önlemlerin alınmasını gündeme getirenler olduğu biliniyor. Bunda en büyük nedenin ise Avrupa ülkelerinde tırmanışta olan vakaların, bir süre sonra Türkiye’yi de etkileyecek olması. Genellikle bu etkilenmenin 4-5 haftalık bir periyottan sonra olduğu ifade ediliyor.

DUYARSIZLIK ÖNLEMİ

Edinilen bilgiye göre, aşı ve PCR zorunluluklarına ilişkin öneriler tekrarlanıyor. Ayrıca, aşı konusunda duyarsız olan illere yönelik kısıtlamalar getirilmesini önerenler bulunuyor.

Toplumdaki kanıksamayı ortadan kaldıracak, ilgisizliği önleyecek yeni kampanya dilinin oluşturulması da öneriler arasında.

Uzmanlar, “Her gün 200 kişinin ölümünü kanıksamak anlaşılır değil. Sosyolog ve psikologlarla çalışarak, ilgisizliğin önüne geçilmesi gerek. Oturup, çek-list yapmanın zamanı” diyor.

HATIRLATMA DOZU VURGUSU

Verilere göre, Türkiye’de her gün 2 doz Sinovac olan 200 bin kişi bağışıklığını kaybediyor.

Bu nedenle hatırlatma dozlarının çok önemli olduğu, özellikle mRNA aşısının hatırlatma dozlarıyla yüzde 95 koruduğu belirtiliyor.

Nüfusun yeterince aşılı olmaması, korunmanın azalması nedeniyle vakaların beklendiği gibi gerilemediği yorumları yapılıyor.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1