TÜRKİYE'NİN KIŞLIK SEBZESİ İZMİR'DEN

Karnabahar, pırasa, ıspanak, dürme ve kereviz kadar sebzelerin üretiminde geçmiş tam toprak meydan İzmir'de hasat yoğunluğu başladı.

TÜRKİYE'NİN KIŞLIK SEBZESİ İZMİR'DEN
Izmir

Türkiye'nin kışlık göveri üretim merkezilerinden İzmir'de hasat, koyu halde bitmeme ediyor.

İzmir'de 429 bin dekar bölgede 1 milyon 700 bin titrem göveri üretimi yapılıyor. Bunun 123 bin dekarlık dalında ise 291 bin titrem kışlık göveri üretiliyor. İzmir karnabahar, brokoli, ıspanak, enginar, kereviz ve pırasa üretiminde önceki tam bulunuyor.

Kent genelinde kışlık göveri hasadı da bitmeme ediyor. Zaman devir yağan yağmura karşın sabahın er saatlerinde süregelen himmet gündüz boyu sürüyor. Öğleden ilkin pırasa hasadına dahil olan işçiler, öğleden sonradan kereviz hasadıyla bitmeme ediyor.

Üretilen kışlık sebzelerin müşterek bölümü, ilkin Avrupa edinmek neredeyse nice ülkeye ihraç ediliyor.

Hasadın bitmeme etmiş olduğu pırasa, tarlada 2 liradan, karnabit 1 liradan, brokoli 1,5 liradan, kereviz ise 2,5 liradan satılıyor.

"Üretim dalında daralma yok"

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, şehirde ehemmiyetli ekincilik potansiyelinin bulunmuş olduğu söyledi.

Tarımın İzmir'de 12 ay bitmeme ettiğini vurgulayan Özen, Türkiye'nin kışlık göveri ihtiyacının karşılanması dair da şehrin ehemmiyetli müşterek yere erbap bulunduğunu söyledi.

Teknolojinin tarımla entegrasyonu kararı ünite alandan tahsil edilen ürünlerde çoğalma yaşandığını kaydeden Özen, İzmir'de de bu bölgede ehemmiyetli icraat yapıldığını anlattı.

Geçen sene yaşanmış olan olumsuzluklara karşın zirai üretimin hepsi çeşitlerinde çoğalma yaşandığını aktaran Özen, "2021 yılına bu olumsuzluklardan vareste müşterek halde giriyoruz. Tarımsal üretim yönünde baş döndürücü artağan müşterek saat bekliyoruz. Mevsimden kaynaklı teehhür olsa da üretim dalında daralma yok." sanarak konuştu.

Salgında ekincilik konularının şişman müşterek özen gördüğünü tamlayan Özen, "Herhangi müşterek besin eksikliği, üretim eksikliği kabil müşterek gidişat bahis konusu değil." dedi.

Torbalı ilçesinde kışlık göveri üretimi özne Nebi Karateke, 1400 dekarda göveri ürettiğini söyledi.

20 seneye benzeyen süredir ırgatlık yaptığını tamlayan Karateke, "Üretim bu sene beklentimizi karşılıyor. Gidişattan şu an düşüncesince memnunuz. Özellikle pırasa ve kerevizde yüzümüz güldü." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1