'TÜRKİYE'NİN SAYISAL YÜZÜ E-DEVLET KAPISI'NA SABIK SENE 2,3 MİLYARI ÇOK ANTRE OLDU

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Kovid-19 salgını dolayısıyla dayanıklı sabık 2020'de vatandaşların nice işlemi evden çıkmadan e-Devlet Kapısı üstünden gerçekleştirdiğini belirtti.

'TÜRKİYE'NİN SAYISAL YÜZÜ E-DEVLET KAPISI'NA SABIK SENE 2,3 MİLYARI ÇOK ANTRE OLDU
Ankara

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, dayanıklı baş döndürücü işlemin sayısal namına yapılmasına imkân sağlayıcı e-Devlet Kapısı'nın, vatandaşların işlemlerini çabuk ve emniyetli yapabilecekleri ortak düzlük bulunduğunu tabir etti.

Gerek hizmete ulaşımın kolaylığı gerekse gerekseme mahsus dayanıklı baş döndürücü hizmetin varlığının bu zamanda e-Devlet Kapısı'na merakı artırdığını tamlayan Koç, şöyleki bitmeme etti:

"2020 kâffesi evren düşüncesince kavi ortak sene oldu. Kovid-19 salgını sürecinde vatandaşımız dayanıklı baş döndürücü işlemini evinden çıkmadan e-Devlet Kapısı üstünden gerçekleştirdi. 2019 yılına nazaran sabık sene e-Devlet Kapısı'na antre sayısı dü katına çıktı. 2019'da 1,1 bilyon bulunan e-Devlet Kapısı'na antre sayısı 2020'de 2,3 milyarı aştı."

Koç, 2008'de çabucak 9 amme kurumu ve 22 hizmetle faaliyete süregelen e-Devlet Kapısı'nın, halihazırda 112 hususi kuruluş, 238 amme kurumu, 372 şehremaneti ile toplamda 722 kurumu barındırdığını, 5 bin 456 hizmetle "Türkiye'nin sayısal yüzü" bulunduğunu söyledi.

"Destekleme başvuruları gerçekleştirildi"

Sosyal izolasyonun dirimsel ehemmiyet taşımış olduğu müstevli çağında "Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru" hizmetiyle vatandaşların içtimai teavün ve el birliği vakıflarına gitmeden e-Devlet Kapısı tarafından tutma başvurularını yaptıklarına dikkati çekici Koç, "SGK Borçlarının Yapılandırılması", "Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu" ve "Geçici İş Gücü Desteği Başvurusu" hizmetlerini de vatandaşların dip halde kullandığını dile getirdi.

Koç, senenin sonuç günlerinde oluşturulan "Esnaf ve Sanatkarlara Gelir Kaybı Desteği" ve "Kira Desteği" kapsamında e-Devlet Kapısı'ndan muamelat yapılabildiğini tabir etti.

e-Devlet Kapısı'nı her insanın çalışan halde kullanımı düşüncesince çaba gösterdiklerini tamlayan Koç, ilkin 65 gözyaşı üstü vatandaşların e-Devlet şifresi almakta ağırlık çektiğini gördüklerini ve hızlıca çalışmalara başlayıp kod teslimini bu insanların evlerinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ankara'da uçman pratikte bulunan bahis konusu hizmetin baş döndürücü geçenlerde kâffesi Türkiye'de verileceğini bildiren Koç, şunları kaydetti:

"2020 Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi namına yurttaşlarımıza dayanıklı baş döndürücü fonksiyonel hizmeti sunduğumuz ortak sene oldu. mesela yurttaşlarımız bundan sonra 'Abonelik Fesih Başvurusu' hizmetiyle elektronik enformasyon aboneliklerinin dağıtma işlemlerini e-Devlet Kapısı üstünden rahatlıkla yapabiliyor. Kimlik kartı, ustalık ve geçişlik müracaat randevuları e-Devlet Kapısı üstünden alınıyor. Nüfus pırtı hatalarının düzeltilme ve bulunak değişikliği ihbarname talepleri çabuk ve emniyetli ortak halde e-Devlet Kapısı üstünden gerçekleştiriliyor.

Bu hizmetlerin haricinde bu sene ortak teceddüt elan yaptık. Bütünleşik misyon 'Araçlarım' yurttaşlarımızın kullanımına sunuldu. Bu sayede vatandaşlarımızı bundan sonra biricik ortak sahife üstünden araçlarına ilişik sigorta, ceza, muayene, otoban geçişi ve namus borcu hali bilgilerinin görüntülenip ifa işlemlerini gerçekleştirebiliyor."

Koç, e-Devlet Kapısı'nda keyif dair da ehemmiyetli hizmetlerin arazi aldığına ayraç ederek, "Salgın çağında kurumlarla ve kişilerle Kovid-19 rahatsızlığı açısından rastgele ortak riziko taşınıp taşınmadığını emniyetli halde paylaşmanıza hadim 'HES Kodu Üretme ve Listeleme' hizmeti e-Devlet Kapısı üstünden en baş döndürücü kullanılanlar ortada arazi aldı. Toplum sağlığı açısından 65 gözyaşı üstü yurttaşlar düşüncesince valilikten katılması müstelzim 'Seyahat İzin Belgesi' başvurularını da e-Devlet Kapısı'na taşıdık." diyerek konuştu.

Koç, yurttaş ile hizmeti ortak araya getiren e-Devlet Kapısı'nın 2021'de elan da gelişim göstermesi düşüncesince çalışacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1