Türkiye’nin ilk engelli başkanı Turhan Hançerli oldu

31 Mart Yerel Seçimleri bir hayli çekişmeli geçerken, Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde sürpriz sonuçlar çıktı. Bu seçim aynı zamanda Türkiye'nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli'nin seçilmesiyle sonuçlandı. CHP'nin Avcılar adayı olan Hançerli, azmi ve kararlılığı ile bağımsız bir aday olsaydı bile gönülleri kazanacağını gösterdi. Yüzde 52 oyla seçilen Hançerli'nin ilk mesajı ise şöyle oldu: Size söz verdim,durmayacağım; size duyduğum hizmet aşkıyla her gün daha istekli, daha özverili çalışacağım.

Türkiye’nin ilk engelli başkanı Turhan Hançerli oldu

Türkiye, 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarına kilitlenirken, resmi olmayan sonuçlar ilk engelli belediye başkanının seçildiğini gösterdi. CHP’nin Avcılar’daki adayı Turan Hançerli, yüzde 52 oyla belediye başkanı seçildi. Korkunç bir kaza sonrası iki elini de kaybeden Hançerli, ilk engelli belediye başkanı olarak Türkiye’nin siyasi tarihine adını yazdırdı.

Avukat Turan Hançerli’nin sosyal medydan verdiği ilk mesajı ise şöyle oldu: Birlikte yürüdük. Yürüdükçe büyüdü sevgimiz; her eve, her insana ulaştı. Beklediğimiz bahar geldi. Size söz verdim, durmayacağım; size duyduğum hizmet aşkıyla her gün daha istekli, daha özverili çalışacağım. Hiç kimse “Turan Hançerli verdiği sözü tutmadı” demeyecek. Teşekkür ederim Avcılar!

Turhan Hançerli, 1975’te Tokat’ta doğdu. Köyde çiftçilik işlerinde babasına yardım ederdi.

12 yaşındayken bir gün, buğday çektiği patoz makinesi kollarını kaptı. Kopan kolları ameliyatla dikilmeye çalışıldı ancak biri uyum sağlasa da enfeksiyon kaptı. Tekrar kesildi. Hiç pes etmedi, direndi. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk okudu, Bilgi Üniversitesi’nde ekonomi hukuku alanında yüksek lisans yaptı. 2009 yılında Türkiye Sakatlar Derneği’nde başkan yardımcısı oldu. Orada gördü ki siyaset çok güçlü bir etkiye sahipti. CHP’ye üye oldu. İstanbul Avcılar’ın çocuğu olarak belediye başkan adayı oldu. Yüzde 52 oyla seçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1