UZMANLAR İNGİLTERE İLE İMZALANAN SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye ile İngiltere arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Ticaret anlaşması tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor. Tarihi anlaşmayı değerlendiren Uluslararası İktisat ve İktisadi Planlama Uzmanı Dr. Yahya Can Dura, “İngiltere, Almanya'dan sonra Türkiye'nin en b

UZMANLAR İNGİLTERE İLE İMZALANAN SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NI DEĞERLENDİRDİ

İstanbul Gelişim Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yahya Can Dura, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'na yönelik açıklamalar yaptı. Dura, “Anlaşma hem iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin Brexit sonrasında nasıl şekilleneceğine açıklık getiriyor, hem de Türkiye açısından potansiyel ihraç ürünlerinin ticarete konu olması noktasında bir fırsat sağlıyor” diye konuştu.

“Dış ticaret hacmi 17 milyar dolar düzeylerinde sonuçlanacak”
İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2019 yılı sonu verilerine göre 16,9 milyar doları geçtiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Dura, “2020 yılının ekim ayı itibariyle bu miktar 13,5 milyar doların üstünde seyretmekte olup, yıl sonu itibariyle iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 17 milyar dolar düzeylerinde sonuçlanabileceğini tahmin edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1