UZMANLARA MUCİBİNCE 2021 TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE ETÜT YILI OLACAK

Uzmanlar, AB'nin göç, savunma, güvenlik, Gümrük Birliği, keyif ve erke koridoru hikayelerinde Türkiye'nin önemini kavradığını belirterek Avrupa'nın Türkiye ile sorunları etüt eliyle çözmeye müteveccih adımlar atacağını söyledi.

UZMANLARA MUCİBİNCE 2021 TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE ETÜT YILI OLACAK
Istanbul

Uzmanlar, Avrupa Birliği'nin (AB) göç, savunma, güvenlik, Gümrük Birliği, afiyet ve erke koridoru hikayelerinde Türkiye'nin önemini kavradığını belirterek toptan ortak kuvvet peyda geçirmek talip Avrupa'nın Türkiye ile sorunları mütalaa eliyle çözmeye müteveccih adımlar atacağını ve ilişkilerin 2021'de sonuç zamanlarda görülmediği derece güzel geçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'nde planlı AB Büyükelçiler toplantısındaki "Avrupa'yı Türkiye'siz idrak geçirmek beklenen değildir. 60 senedir birlik üyelik savaşı veriyoruz. İlişkilerimizi baştan rayına koymak düşüncesince hazırız." laflarını ve Türkiye'nin sonuç devirde AB'ye müteveccih mesajlarını AA muhabirine değerlendiren uzmanlar, 2021 yılının Türkiye-AB ilişkilerinde dünkü ortak zamanın başlangıcı olacağını belirtti.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nail Alkan, Türkiye'nin 2021'den evvela de "Yönümüz Avrupa", "AB üyeliğinden vazgeçmedik" şeklinde benzeşim mesajlar, izahat gönderdiğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile ilişkilerinden on paralık vazgeçmediğini, ilişkileri değme devir hamam tutmaya çalıştığını vurgulayan Alkan, "Zira Türkiye hem büyüklük bazında bununla beraber sosyal bazda AB üyeliğinden nazar boncuğu devir vazgeçmedi. Halen Türkiye topluluğunun yüzdelik 60-70 oranında ortak bölümü AB üyeliğine hamam bakıyor." dedi.

Ankara'nın sonuç açıklamalarının konkre adımlar atmaya müteveccih olabileceğine aksan karşılayıcı Alkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB Büyükelçiler Toplantısı'nda yaptığı, "AB ile ilişkilerimizi baştan rayına koymak düşüncesince hazırız" çağrısının Türkiye'nin mütalaa masasına oturmaya anık yer aldığı şeklinde okunabileceğini anlatım etti.

Avrupa ile düğümlü yegâne ülkenin Türkiye olmadığını, AB üyesi nice ülkede dava yaşandığını ayrıca Polonya ve Macaristan'ın az henüz ara ayındaki zirveyi bloke etmeye çalıştıklarını hatırlatan Alkan, şöyleki bitmeme etti:

"Türkiye, mart ayındaki zirveye derece kendisini anlatmak, anlatım geçirmek durumunda. Çünkü değme dü yan da mevcud sorunları diyalog eliyle halletmek istiyor. Burada ehemmiyetli bulunan nesne AB'nin Türkiye'nin beraberinde durup durmama konusunu netleştirmesidir."

Alkan, muhit ortada kurulacak ilişkilerde bakış açısının ehemmiyetli olduğuna ayraç ederek "Şu ortak asıl ki Türkiye'nin ne derece AB'ye gereksinimi mevcut ise AB'nin de Türkiye'ye o derece gereksinimi var. Salgından ötürü sığınmacı problemi ikinci plana sakıt kabilinden görünüyor fakat pandemi ferda biterse sığınmacı problemi gine yırtık verecektir." sanarak konuştu.

"Enerji koridoru hakkında de Türkiye ehemmiyetli ortak konumda" diyen Alkan, şunları söyledi:

"Güvenlik ve defans politikalarında da Avrupa Türkiye'nin önemini kavramış durumda. Avrupa toptan ortak kuvvet peyda geçirmek istiyorsa Türkiye'siz yapamaz. Bunun farklıymış durumdalar. Karşılıklı güzel niyetle akım edilirse Türkiye-AB ilişkileri 2021 senesinde sonuç zamanlarda görmediğimiz derece güzel geçecektir. Bu sebeple AB'den de müspet mesajlar gelmeye başladı. Mart ayındaki zirveye derece da gelmeye bitmeme edecektir."

Alkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "AB üyeliğinden vazgeçmedik" laflarına yer vererek "Bu izah Türkiye'nin çizgi kayması yaşamış yer aldığı yönündeki iddialara karşılık niteliğindedir. Çünkü Türkiye halen Avrupa'nın ortak parçasıdır fakat Avrupa'nın da bundan sonra bizi anlaması lazım. Biz hissî ortak toplumuz. Bu sene az buçuk gönlümüzü alsınlar." ifadelerini kullandı.

Alkan, Türkiye'nin ilkgüz ayında Almanya'da yapılacak seçimlere tedarikli olması gerektiğine dikkati çekerek kampanya sürecinde kimi yavuklu ve partilerin seçmene hitaben Türkiye aleyhine söylemlerde bulunabileceğini uyarısında da bulundu.

"Türkiye, mart ayında yapılacak doruk düşüncesince elini güçlendirmeyi hedefliyor"

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Mert Uzuner de DOĞRU ve enine boyuna çelimli ortak geleneğe eş bulunan Türk hariciyesinin Avrupa diplomatlık tarihiyle yakından münasebetli bulunduğunu belirterek Türkiye'nin arsıulusal camianın kuruluşunun değme etabında arazi meydan çelimli ortak oyuncu bulunduğunu söyledi.

İlişkilerin en sinirli dönemlerinde çetin Türkiye'nin tarihî ve coğrafi şekilde Avrupa’nın ortak parçası bulunduğunun benimseme edildiğini vurgulayan Uzuner, şöyleki konuştu:

"Bugün NATO üyeliğimiz, Doğu Akdeniz’deki Türkiye-Yunanistan gerginliğinde NATO’nun Türkiye aleyhine akım etmesine ehemmiyetli miktarda bariyer bulunan ortak unsurdur. Yine Avrupa Konseyi üyeliğimiz de Türkiye’nin Avrupa devletleri ile kurmuş yer aldığı ehemmiyetli ortak diplomatik unsurdur. Uluslararası örgütlere üyeliklerimizde Yunanistan ve mesail yaşadığımız gayrı devletlerin bulunmuş yer aldığı değme arsıulusal platformda bulunma prensibimiz olageldi."

Türkiye'nin AB üyeliğinin 1980'lerde gerçekleşememiş olmasının bugün Yunanistan çeşidinden AB kuruluşlarında manipülasyona etken bulunduğunun altını çizen Uzuner, "Kıbrıs sorununda çetin bunun etkilerini görmekteyiz. Yunanistan, AB'nin Doğu Avrupa genişlemesi karşılığında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin adanın hepsi alegori üyeliğe kabulünü sağlamıştır." dedi.

AB üyelik döneminin uğrunda sağlam baş döndürücü ayrımlı bariyer bulunduğunu anlatım fail Uzuner, şöyleki bitmeme etti:

"Üyelik müzakerelerinin çabucak ilerlemesinin beklendiğini zannetmiyorum. Ancak huruç hususunda meydana getirilen anlaşmaların muhteviyatında arazi meydan şartların alegori getirilmesi, Gümrük Birliği’nin yenilenmesine müteveccih adımlar atılması ve AB ile diyaloğa bitmeme ederek mart ayındaki doruk öncesinde Türkiye’nin elinin güç kazanması hedefleniyor. Bu bağlamda bu senenin muhit ortada diyaloğun geliştirilmesine müteveccih adımların henüz kemiksiz atılacağını düşünüyorum."

"Türkiye-AB ilişkilerinde çıkar yol arayışları bitmeme ediyor"

Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sezgin Mercan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluşmasının hem Türkiye-AB bununla beraber Fransa ve Yunanistan kabilinden ülkelerle ilişkileri tecdit arayışlarına ayraç ettiğini söyledi.

Türkiye’nin bu yöndeki hamlelerinin 10-11 Aralık 2020’de planlı AB Liderler Zirvesi sırasında da görüldüğünü hatırlatan Mercan, "Karşılıklı şekilde meydana gelen diplomatik hamleler, tarafların ilişkileri baştan düzenlemek düşüncesince dinçlik bulduklarını gösteriyor." sanarak konuştu.

Mercan, AB içinde ticari ilişkileri menfez uğrunda bulundurup Yunanistan'ın başını çekmiş yer aldığı Türkiye karşıtı grubu dengeleyecek devletler olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

"İtalya ve İspanya kabilinden devletler Türkiye’nin Avrupa’ya bedel katacak ortak oyuncu bulunduğunun altını çiziyorlar. Bu değerin kesinlikle henüz da artırılacağı ise Türkiye’ye bağlı. Mevcuttan henüz ortak tomar eklenmiş bedel üreten, uzaklaşma biçiminde AB ve uzuv devletler düşüncesince maliyet yaratan, sektörel iş birliklerinin elzem yer aldığı ortak Türkiye profili kıymetli ortak yanay olur. Sadece düzenlilik dalında değil, afiyet sektöründe de sağlanacak katkılar kıymeti katlar. Büyükelçiler buluşmasında da buna aksan yapıldı."

Toplantıda Doğu Akdeniz'in teşrikimesai havzası yer aldığı mevzusunun da ele alındığını kaydeden Mercan, "Bu havzada semt ülkeleriyle geliştirilen seçenek erke teşrikimesai teklifleri gine Türkiye'nin kıymetini katlayabilecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Türk tarihini Avrupa'sız kıraat etmek kesinlikle beklenen değilse, Avrupa tarihini de Türkiye'siz idrak geçirmek beklenen değildir." laflarını hatırlatan Mercan, "İlişkilerin bu iç içe esbak doğasında Türkiye düşüncesince AB’ye üyelik gayesi ortak büyüklük politikası olup hakeza kalmaya da bitmeme etmektedir. Dolayısıyla 2021 senesinde Türkiye AB ilişkilerinde baş döndürücü henüz müspet gelişmeler olabileceği kanaatini taşıyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1