YARIM ASIRLIK OTOMOBİLE GÖZLERİ GİBİ BAKIYORLAR

Kahramanmaraş'ta yaşayan 52 yaşındaki ikiz kardeşler, yaklaşık 30 yıl önce Almanya'da aldıkları yarım asırlık klasik otomobili, revize ederek yeniden trafiğe çıkardı.

YARIM ASIRLIK OTOMOBİLE GÖZLERİ GİBİ BAKIYORLAR

Kahramanmaraş'tan 1980 yılında Almanya'ya gidip yerleşen 52 yaşlarında olan ikiz Mustafa ve Yemliha Uçar kardeşler, Dortmund şehrinde makine tamircisi olarak iş hayatına başladı.

Uçar kardeşler, kazandıkları 6 bin mark ile 1964 model Mercedes marka bir otomobili satın alarak Türkiye tatillerinde uzun süre kullandılar. 1991 yılında otomobili Kahramanmaraş'ta kendi kaderlerine bırakan ikiz kardeşler, özlem duydukları otomobili yeniden trafiğe çıkartmak istedi. Kahramanmaraş'taki yakınlarına teslim edilen otomobil revize edilerek 15 yıl aradan sonra bütün işlemleri yapılarak yeniden trafiğe çıktı.
İçerine binenleri adeta 50 yıl öncesine götürerek nostalji yaşatan otomobil görenlerin büyük ilgisini çekerken, kimi vatandaş da bol bol fotoğraf çektirdi. Birikim yaparak aldıkları klasik otomobili oğluna bırakacağını söyleyen gurbetçi Mustafa Uçar, “Biz Almanya'ya ikiz kardeş olarak geldik. Tabii, Türkiye'ye tatile geldiğimizde araba ihtiyacımız oluyordu ve paramızda yoktu. Maalesef yerli araçlar çok pahalıydı bir yerli araba 18 bin mark civarındaydı. Biz de 6 bin markı zor biriktirdik ve ancak iki kardeşimizle birlikte alabildik. Aldık ve ilk önceleri baya bindik ve rahat bir arabaydı. Bir seferinde Antalya'ya gidiyorduk ve polis bizi durdurdu, ‘siz araba sollamışsınız cezai işlem uygulayacağım' dedi. Ben de, ‘bu araçla hangi aracı sollayabilirim' dedim ve azami rampa aşağı 110 kilometre gidebiliyordu çünkü. Arabayı artık yeni nesle devretmek istiyorum ve oğlum 5 yaşındayken kucağımda kullanmıştı ve şuanda 25 yaşında ona bırakmak istiyorum” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul