YILBAŞI TATİLİ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR? KAMU VE ÖZEL SEKTÖRDE TATİL YAPILACAK MI? İŞTE TARİHLER...

Yeni yıla bir aydan daha az bir süre kaldı. Vatandaş, yeni yılı sevdikleriyle veya tanıdıklarıyla geçirebilmek için 2022 yılının takvimini araştırıyor. Öte yandan, yılbaşı günü kamu ve özel sektörde tatil yapılıp yapılmayacağı da diğer merak edilen konular arasında. P

YILBAŞI TATİLİ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR? KAMU VE ÖZEL SEKTÖRDE TATİL YAPILACAK MI? İŞTE TARİHLER...

Türkiye'de ve dünya genelinde 2022 yılı için geri sayım başladı. Ülkemizde resmi tatil olarak geçirilen yılbaşı günleri, bazı durumlarda 2 gün; Cuma gününe denk geldiği takdirde 3 gün olarak geçirilebiliyor. Bir önceki yıl da bu zaman dilimi Cuma gününe denk gelmiş ve hafta sonunu kapsayacak şekilde bir tatil planlaması yapılmıştı. Vatandaş da, yeni yılın ilk gününün hangi zaman aralığına geldiğini araştırıp buna göre tatil planlaması çiziyor. İşte, yılbaşı tatili dahil olmak üzere 2022 yılındaki resmi tatiller ve dini bayramların takvimi.

Yılbaşı tatili 2022 ne zaman?

Yılbaşı tatili 2022 yılında Cumartesi ve Pazar gününe denk geliyor. Yeni yılın ilk günü, 1 Ocak Cumartesi günü olacak. Ayrıca, 31 Aralık Cuma günü de içinde bulunduğumuz 2021 yılının son günü. Cuma gününün hafta sonu tatili ile birleştirilmesi şimdilik gündemde değil. 

2022 yılının resmi ve dini tatilleri! Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ne zaman?

Türkiye’de ve dünya genelinde birtakım resmi ve dini tatiller uygulanmaktadır. Ülkemizde ve Müslüman ülkeler coğrafyasında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı dini tatil diye geçmektedir. Tıpkı dini bayramlar gibi takvimin belirli günleri resmi tatil olarak takvime işlenmiş durumda. İşte, 2022 yılının dini ve resmi tatilleri…

1 Ocak,

23 Nisan,

1 Mayıs,

Ramazan Bayramı

19 Mayıs,

Kurban Bayramı

15 Temmuz Demokrasi Bayramı,

30 Ağustos,

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

23 Nisan hangi güne denk geliyor?

Her yeni yılın ilk resmi tatili olarak geçirilen 23 Nisan, 2022 yılında Cumartesi günü olacak. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta resmi bayram statüsünde kutlanılan 23 Nisan, tıpkı 2022 yılbaşı gibi cumartesi gününe denk geliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı hasebiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bu bayram, zamanla dünya genelinde geçerliliği olan bir güne dönüştü.

1 Mayıs hangi gün?

22 Nisan 2009 tarihli 5892 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber Türkiye’de de 1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanılmaya başlandı. 1 Mayıs, 2022 yılında Pazar gününe denk geliyor.

2022 Ramazan Bayramı ne zaman?

Türkiye’de ve Müslüman ülkeler coğrafyasında kutlanılan Ramazan Bayramı, 2022 yılının mayıs ayında kutlanılacak. Nisan ayını oruç tutarak geçirecek vatandaşlar, 2 Nisan Cumartesi gününden 1 Mayıs Pazar gününe kadar ibadet halinde olacak. 1 Mayıs Pazar günü Ramazan ayının arifesiyken; 2, 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde bayram kutlanacak.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs, 2022 yılında Perşembe gününe denk geliyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkıp Kurtuluş Savaşı’nı başlatması nedeniyle her yıl ülke genelinde resmi bayram olarak kutlanıyor.

2022 Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı, 2022 yılında 9 Temmuz Cumartesi, 10 Temmuz Pazar, 11 Temmuz Pazartesi ve 12 Temmuz Salı tarihlerinde kutlanacak. Tıpkı Ramazan Bayramı gibi Kurban Bayramı da Türkiye’de ve Müslüman ülkeler arasında kutlanılıyor. Kuran-ı Kerim’in 23. Cüzünün 445 ve 451. Sayfalarındaki Saffat Suresi’nde Hazreti İbrahim’in oğlu Hazreti İsmail’i kurban edeceği sırada, Allah’ın (c.c.) Hz. İbrahim’e kurbanlık koyun gönderdiği tasvir edilir. Saffat Suresi’nin ilgili bölümleri şu şekilde:

“Biz oğluna bedel ona büyük bir kurbanlık verdik. Geriden gelecekler arasında ona iyi bir nam bıraktık. İbrahim’e selam, dedik. Biz iyileri böyle mükafatlandırırız. Çünkü o bizim mü’min kullarımızdandır.” (Saffat 37/107-111)

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

2016 yılında Türkiye’de meydana gelen hain darbe girişiminden sonra her yıl 15 Temmuz günlerinde darbe gecesi hayatını kaybeden 251 şehidimiz anılmaktadır. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü 2022 yılında Cuma gününe denk geliyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos, 2022 yılında Salı gününe denk geliyor. Kurtuluş Savaşı’nın neticelenmesi ve vatanın düşman işgalinden kurtulması sebebiyle yurt genelinde kutlanılan; resmi statüde bir gündür.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

2021 yılında Cuma gününde yurt genelinde kutlanılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 2022’de Cumartesi gününe denk geliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin cumhuriyet ilanı nedeniyle, her yıl 29 Ekim’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde resmi tatil olarak geçiyor.

Sonuç olarak, Türkiye’de resmi ve dini tatillerle beraber yıl içerisinde kutlanılan veya anılan 9 önemli tarih vardır. Tıpkı 2021’de olduğu gibi 2022 yılında da bu takvim uygulanacak.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1