YILDIRIM OPERASYONLARI TAMAMLANDI, EREN BÜLBÜL ANISINA 'EREN OPERASYONLARI' BAŞLATILDI

İçişleri Bakanlığı, Yıldırım Operasyonları'nın 10 Ocak'ta tamamlandığını, Eren Bülbül anısına "Eren Operasyonları"nın başlatıldığını açıkladı.

YILDIRIM OPERASYONLARI TAMAMLANDI, EREN BÜLBÜL ANISINA 'EREN OPERASYONLARI' BAŞLATILDI
Ankara

İçişleri Bakanlığı, "Yıldırım Operasyonları"nın 10 Ocak'ta tamamlandığını, Eren Bülbül anısına "Eren Operasyonları"nın başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, bu toprakların yurt zarfında kalması düşüncesince canlarını feda fail eksiksiz şehitlerin, başta 11 Ağustos 2017'de yarıcı yıldırı örgütü mensuplarınca martir edilen Eren Bülbül'ün ermiş hatırasına ithafen 2021 bakımından "Eren Operasyonları"nın başlatılmış olduğu kaydedildi.

Bu kapsamda, ilki Tendürek dalında başlatılan "Eren-1 Tendürek Operasyonu"nda, jandarma komando, jandarma hususi harekat (JÖH), manşet hususi harekat (PÖH) ve asayiş korucularından oluşan 72 operasyonel timde 1071 personel göreve başladı.

15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım'ın adının verildiği Yıldırım Operasyonları tamamlandı

Geçen sene yarıcı yıldırı örgütünü diyar gündeminden ağız ağıza boşaltmak ve alanda barındığı değerlendirilen teröristleri bulundukları yerlerde kuvvetsiz duruma bildirmek amacıyla Kapan ve Yıldırım Operasyonları yapıldı.

15 Temmuz çıyan çarpış girişiminin en canlı taharri memuru zabıta şehidi olan, 15 yaşlarında İstanbul'da martir edilen Halil İbrahim Yıldırım'ın adının verildiği "Yıldırım Operasyonları" 10 Ocak 2021'de tamamlandı.

Yıldırım Operasyonları kapsamında 20 büyük, 89 orta, 11 bin 624 ıvır zıvır peyda etmek kadar 11 bin 733 ameliyat düzenlendi.

Operasyonlarda 149'u ölü, 4'ü salim peyda etmek kadar 153 yıldırıcı kuvvetsiz duruma getirilirken 90 iş birlikçi de yakalandı.

Güvenlik güçlerince 707 mağara, barınak ve ardiye imha edildi, 258'i ciddi ve derinlemesine namlulu peyda etmek kadar 278 silah, 215 el inşası patlayıcı (EYP), 399 el bombası, 2 titrem 478 kilogram patlayıcı madde, 38 milyon menşe kenevir, 17,7 titrem kötü ile aşırı oranda besin ve hayat materyali ele geçirildi.

"Eren Bülbül'ün maneviyatını yanımıza alarak cesaretini cesaretimize kattık"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eren Operasyonlarına bağlı Twitter hesabından paylaşım yaptı.

Bakanlık açıklamasını alıntılayan Soylu, "Terör örgütünü bu kış, mağaralarda bekâr bırakmayacağımızı söylemiştik. Şehidimiz Eren Bülbül'ün maneviyatını yanımıza alarak cesaretini cesaretimize kattık. Eren Operasyonlarına Tendürek'ten başladık." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1