Sakarya'daki yavrunun bacaklarını bağış toplamak için mi kestiler?

Türkiye'nin gündemine oturan olayda korkunç şüphe. Bağış için mi kestiler?

Sakarya'daki yavrunun bacaklarını bağış toplamak için mi kestiler?

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu, Deney Hayvanları Kurulu Temsilcisi Fırat Ahmet Yıldız, Sakarya'da bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunduktan sonra ölen yavru köpek ile ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Yıldız, köpeğin bacakları ve kuyruğunun bağış toplamak için kesildiğini söyledi.

Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunup yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayan yavru köpek geçtiğimiz haftaTürkiye'nin gündemine oturmuştu. Köpeğin ölümüne yol açtığı iddiasıyla greyder operatörü İlhan M tutuklandı. İlhan M., ifadesinde "Köpeklere zarar vermedim. Suçsuzum" dedi. 

"BAĞIŞ TOPLAMAK İÇİN O HALE SOKTULAR"

Olayla ilgili Savcılık soruşturması sürerken, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu, Deney Hayvanları Kurulu Temsilcisi Fırat Ahmet Yıldız dikkat çeken bir iddiayı ortaya attı. Cumhuriyet gazetesinin Pazar ekinden Gürer Mut'a konuşan Yıldız, "Bu olayın kepçe operatörüyle falan alakası yok. O hayvanı birileri bağış toplamak için o hale soktu" dedi. 

Yıldız iddiasını şu ifadelerle sürdürdü: O hayvahayvanın üzerinden bazı dernekler büyük bağışlar topladı. Zaten bu ilk de değil. Ben size 6 ay içinde buna benzer 15-20 vaka gösterebilirim. Sırf bağış toplamak için köpeklerin bacaklarını kırıyorlar, kesiyorlar, hatta asit döküp yakıyorlar.

"KÖPEK ÜZERİNDEN TOPLANAN BAĞIŞI HAYAL EDEMİYORUM"

Hayvan sever kisvesi altındaki kişiler bunlar. Hepsi bir derneğin başkanı. Elimizde bir belge olmadan kimseyi suçlayamayız ama gelin bu olayı sorgulayalım: Bu köpeğin ilk bulunma videosu, ilk bulunduğu yerden veterinere gitme, ilk veterinerden gelip teslim alan adamın çektiği görüntüler nerede? Yok. Ataşehir’deki veterinerden servis edilen fotoğraflar var ortada. Bu kadar önemli bir olayda böyle bir şey olamaz. Sorduk niye görüntüsü yok diye, şoka girdiğimiz için hayvanın videosunu çekemedik dediler. Şoka girdiysen, o hayvanı almaya giderken, İBAN numarasını koyup yardım nasıl topladınız? O yavru köpek uyutuldu bir yerde iyi de oldu çünkü o hayvanı dilendireceklerdi. Bakın şu yavru köpek üzerinden toplanan parayı ben hayal edemiyorum. Belki de 500 bin TL toplandı, bilmiyoruz. Devlet bu olayın üstünü kapatmak istiyor. Biz suçluyu bulup hapse attık diyorlar. Kepçe operatörü o büyük araçla minicik hayvanın bacaklarını sonrada kuyruğunu nasıl kopartacak? Zaten o garibanı da büyük ihtimalle seçimden sonra bırakacaklar. Adamın suçu yok. Bildiklerimizi Sakarya’daki savcıya gidip analatacağız. Ama araştırırlar mı bunu sanmıyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysel Cengaver
Aysel Cengaver - 3 yıl Önce

Her paylaşım yaptıkları kedinin köpeğin altına yardım mesajı yazıyorlar. Bir iki kişi olup hemen arkadaşlar yardım edelim üç beş ne olursa diye başlıyorlar para nekadar toplanıyor o hayvanin tedavisi yapıldı mı hiç belli.herseyde para toplamaları artık biktirdi ben kaç kere usulsüz para toplayan mama toplayani rastladım. Bu yavruyu da böyle yaptılarsa bulalım lütfen yazık ya o paraları nasıl yiyorsunuz vicdaniniz nasıl rahat ediyor.

Gulşen Esen
Gulşen Esen - 3 yıl Önce

Boyle birsey dogruysa yapanlarin mezarda yaticak yeri yok

Hakan
Hakan - 3 yıl Önce

Bu işi mehtap ve cem isimli iki kişi yapmış olabilir.... her ikiside tehdit ve şantajla hayvanseverlerden para topluyor

Veli Celik
Veli Celik - 3 yıl Önce

kımse sosyal medyadan bu tur yardımlar yapmasın herkes kendı ılındeyse bızzat gorerek yapsın yarıdımı gerekırse. cunku o kadara namussuz ınsan varkı dunyada burdakı kadar yokturdur . bır kedının maması ıcınbıle para dılenıyorlar.

Veli Celik
Veli Celik - 3 yıl Önce

mıllette utanma kalamdı yollarda bıle ınsanları durdurup bır lıran varmı klasık soru eskıden bız acımzıdan olsek kımseden bırsey ıstemez okula bıle cocuk yasta yuruyerek gıdergelkırdık kılometrelerce sımdı esek kadar adamlar dılencılık yapıyr

Aysel Cengaver
Aysel Cengaver - 3 yıl Önce

Evet. Ben önceleri çok yardim yapıyordum birkaç dolandırıcıya rastladım şimdi asla yapmıyorum.Ben de bir sürü yerde kedi köpek bakıyorum tedavi lerini yaptırıyorum kimseden yardım almıyorum bunedir ya bakıyoruz bir kedi koyuyorlar arkadaşlar bittik tükendim yardim. Sürekli böyle birde sinirleniyorlar bir sürü soyleniyorlar kimse kimseyi zorla hayvanlara yardım et demiyor madem bu kadar soyleneceksiniz yapmayın kardeşim dernek kutuplara toplamayı biliyorlar Bir hayvan için ne kadar toplandı yazmiyorlar.param varsa mama alıyorum tedavisi ni yaptiriyorum yoksa yapacak birşey yok. Hayvanların üzerinden para toplayıp da kendileri için harcayanlara o paralar haram olsun.

SIRADAKİ HABER

banner16

banner1