Ekrem İmamoğlu'ndan oy sayımıyla ilgili son durum bilgisi

31 Mart Yerel seçimlerinde resmi olmayan rakamlara göre, İstanbul'da en fazla oyu alan CHP'li Ekrem İmamoğlu, son rakamları açıkladı. İmamoğlu, geçersiz oyların yüzde 57.7'sinin sayıldığını, buna göre farkın kendi lehine 17 bin 719 olduğunu ifade etti.

Ekrem İmamoğlu'ndan oy sayımıyla ilgili son durum bilgisi

CHP'li İmamoğlu rakamları sosyal medya hesaplarından yayınladı. Buna göre, İmamoğlu'nun 4 milyon 171 bin 491, AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım'ın ise 4 milyon 153 bin 773 oyu var. Bu rakamlara göre iki aday arasındaki fark 17 bin 719 oldu. 

ÖZTRAK: FARKIN KAPANMAYACAĞI ORTADA

CHP Sözcüsü Faik Öztrak bugün yaptığı açıklamada yapılan itirazlar ve oy sayımlarıyla farkın kapanmayacağını ifade etti. 

Ülkede seçim ve itiraz sürecinin güvencesinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) olduğunu hatırlatan Faik Öztrak, ''Milli iradenin sandığa eksiksiz yansıması YSK'nın, yani yargıç teminatı altındadır. Ama YSK hakimleri iktidar partisinin talepleri doğrultusunda hareket etmeye başlarlarsa ciddi bir sorun olur. Kurulun, yasaları, kendi içtihatlarını, teamüllerini ve bir önceki seçimde aldığı kararları yok saydığını görüyoruz. Kurul bunları yok sayıp AK Parti'nin taleplerine göre elbise biçmeye çalışmaktadır. Bu, ülkede hukuk güvenliğinin kalmadığını gösterir'' diye konuştu.


'BİZ SAYIMIN KÖTÜ NİYETLİ TALEP EDİLMESİNDEN RAHATSIZIZ'

Hukuk güvenliğinin, sandık güvenliğinin teminatı olduğunu vurgulayan Öztrak, şöyle konuştu:

''Bu nedenle hakimler de kurullar da iktidar önünde eğilip bükülmemelidir. Kurulu uyarıyorum; yaptıklarınızla ülkede milli irade hırsızlığının önünü açan bir kurul haline geliyorsunuz. Demokrasinin, hukuk devletinin katlinin önünü açıyorsunuz. YSK'ya itiraz elbette haktır. Bizler de tüm vatandaşlarımızın oylarının doğru sayılması ve millet iradesinin eksiksiz tecellisi konusunda son derece hassasız. Ama hukuka, teamüllere, bugüne kadar alınan kararlara aykırı, hukuki dayanağı olmayan itirazlar ve bunların kabulü, seçimi de seçim sonrasındaki itiraz sürecini de şirazesinden çıkarır. Biz sayımdan değil, sayımın kötü niyetli ve hukuksuz bir biçimde talep edilmesinden, YSK'nın bu hukuksuzluğa yol vermesinden rahatsızız.''


'AKILLA MANTIKLA BAĞDAŞMAZ´

7 kişilik sandık heyetinin içinde 2 devlet memuru, 2 Cumhur İttifakı gözlemcisiyle oyların sayıldığını söyleyen Öztrak, ''AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, sadece İstanbul'da sandıklarda 280 bin kişiden fazla insanı görevlendirdiklerini söylemişlerdir. Bu kadar adamın gözü önünde 4 üyesinin de iktidar partisine yakın olduğu bir sandık kurulunda 'iktidar aleyhine usulsüzlük var' dediğiniz zaman buna herkes güler. Bu akılla, mantıkla bağdaşmaz. Varsa, buna bu 4 kişi muhakkak şerh koyar. Ama öyle gözüküyor ki sandık başında düşülen özellikle geçersiz oylarla ilgili herhangi bir şerh yoktur. Benim AK Parti Genel Başkanı'na tavsiyem, milletin oylarıyla uğraşacağına bunlardan sorumlu olanların hepsinin görevlerine son vermesidir" dedi.

'BU BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR'

Seçimin ardından AK Parti il başkanları ve parti genel başkan yardımcılarının 'demokrasi tarihinin en şaibeli seçimi' diyerek sonuçları itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Öztrak, şunları söyledi:


"Sonra da bakanlar daha sonra da YSK devreye sokulmuştur. Seçimden önce 'en güvenilir sistem bizde' diyenlerin sandıklardan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu çıkınca 'seçimlerde hile var, şaibe var, bize operasyon çekiliyor' demeleri hem manidardır hem trajikomiktir. Seçimden önce önlerine her gelene 'terörist' damgası vuranların şimdi de seçim sandıklarında görevlilere baskı yapmak amacıyla onlar hakkında terörist soruşturması, terörle ilgili olduklarına dair soruşturma yapılması kabul edilemez. Bu bir demokrasi ayıbıdır. Siz nasıl baskı yaparsınız? Açıkçası bu tehdittir. Seçim güvenliğinin ayaklar altına alınmasıdır. 'Hukuk süreci devam ediyor' dedikleri süreç, hukuksuzluğun daniskasına dönüşmektedir.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul