Kına gecesi yapıp herkesi kınamak istiyorum

Güzel ülkemin en kadim  geleneklerinden biridir evlilik öncesi kına gecesi yapılması. Genellikle kız evinde toplanılarak düğün öncesi  gelinin eline kına yakılması ve ağlatılması üzerine kurulu bir çeşit eğlencedir. Erkeklerin içeri alınmayıp dışarıda çekirdek ve içecekle avutulduğu bu özel gece, dışarıda kalan erkekler için müzik ve çoğunlukla içki eşliğinde gürültülü bir eğlence biçimine dönüşür.

Yurdum insanı her yörede farklı  ritüellerle birlikte ana teması “kına” olan bu eğlenceyi yapıyor. Eğlenmek güzel bir eylem,  hele de insanların böyle en mutlu, en heyecanlı ve belki de hayatlarının en özel günü diyebileceği düğün  arefesinde geleneklerin uygulanmasına  ve eğlence yapılmasına elbette hiç kimsenin bir itirazı yoktur.

Her ne kadar yasaklandığı söylense de ülkemizde halen düğünler ve kına geceleri sokaklarda, okul bahçelerinde veya  açık alanlarda yapılmakta ve maalesef ki, düğün sahipleri veya yakınları bu gürültülü eğlenceyi gece yarısından sonraya kadar sürdürmekteler.

Eğer büyükşehirde, şehrin göbeğinde yaşıyorsanız muhtemelen buna çok rastlamazsınız fakat birçok şehrimizde halen bu durum ”birileri eğlenirken birilerinin ızdırap çekmesi” şeklinde devam ediyor.

Kimsenin eğlencesinde gözümüz yok, fakat çevrenin rahatsız olabileceğini nedense hep akıldan çıkarıyor insanoğlu..

Kemoterapiden gelmiş bir kanser hastasının dinlenmek için can acısıyla birlikte sessizliğe nasıl ihtiyaç duyduğunu, siz kına yakarken dört gün önce oğlunun şehadet haberini almış bir ananın evinin odalarına sığamayan sessizliğini nasıl bozduğunuzu, doğumda bebeğini kaybetmiş bir annenin, yapılan sakinleştirici iğnelerle bile uyumakta güçlük çektiği travmalarını uyandırdığınızı, en sevdiği insanı toprağa vermiş birinin 7 inci gecesinde gözyaşlarını içine akıtarak sizin müziğinizi dinlediğini unutanlara söylüyorum. Saatin icat edildiğinden haberi olmayanlara, kendisi evleniyor diye bütün dünyanın bunu kutlaması gerektiğini sananlara ve umarsız insanlara sesleniyorum!

Kına gecesi yapıp hepinizi kınamak istiyorum! :)

YORUM EKLE

banner16

banner1