Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki solventaş tesislerinde patlama

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yılport solventaş tesislerinde çıkan yangında 90 metreküplük tank yandı. Çıkan yangın kontrol altına alındı.

Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki solventaş tesislerinde patlama

Edinilen bilgiye göre olay dün akşam saatlerinde Dilovası ilçesinde kimyasal ürünlerin bulunduğu yılport solventaş antrepoda yaşandı.

İçerisinde 90 metreküp kimyasalın bulunduğu tank alev aldı. Otomatik yangın tüplerinin devreye girmesiyle yangına müdahale edildi. Çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevk edildi.

Yangın; ekiplerin yaklaşık 1 saatlik çalışması sonucunda söndürülerek kontrol altına alındı. Yangın söndürme çalışmaları sırasında dumandan etkilenen iki itfaiye eri ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bölgeye gelen Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, “Arkadaşlar yangın kontrol altına alındı. Şu an herhangi bir yaralanma veya can kaybı yok. 22.30 sularında henüz sebebi belli olmayan hemen hemen boş bir tank. Tankın kapağı attı. Yangın çıktı. İçerisinde kimyasal malzeme var. Kontrol altına alındı. Şu anda soğutma işlemleri devam ediyor. İleriki zamanlarda konuyla ilgili kesin bilgiler vereceğiz. Şu anda herhangi bir tehlike yok. Ekiplerimiz zamanında müdahale ederek kontrol altına aldılar. Bu profesyonel müdahaleden dolayı olası bir facia önlendi. Şu an herhangi bir tehlike söz konusu değil” ifadelerine yer verdi. 

YILPORT SOLVENTAŞ BASIN BİLDİRİSİ

07.11.2017 06.11.2017 Tarihinde Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Solventaş Kimyasal Depolama tesislerindeki bir tankta saat 22:35 sularında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır.

Yangının başlamasıyla birlikte tesisin otomatik yangın söndürme sistemi devreye girmiş, sonrasında da çevre itfaiyelerin zamanında müdahalesiyle birlikte yangın diğer tanklara sıçramadan 23.10’da kontrol altına alınarak söndürülmüştür. Olayda maddi hasar dışında herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmamıştır.

Tedbir amaçlı olarak yaklaşık saat 03.00’e kadar soğutma çalışmaları devam etmiştir. İşletmenin faaliyetlerini sürdürebilmesi açısından herhangi bir engel oluşmamıştır.

Yangının meydana gelme sebebi araştırılmaya devam etmektedir. Bu üzücü olay sırasında görevli personelimize, çevre itfaiye ekiplerine ve basın mensuplarına gösterdikleri özverili çalışma ve anlayıştan dolayı teşekkür ederiz. Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla, YILPORT HOLDING A.Ş.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 00:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı