Konya'da vurgun yapan dolandırıcılık şebekesi çökertildi

1 milyon liralık vurgun yapan dolandırıcılık şebekesi çökertildiKONYA polisi, bankaların sahte 'web' sitelerini oluşturup, bu siteye giren kredi kartı kullanıcılarının kart bilgilerini kopyalayarak 1 milyon liralık vurgun yapan şebekeyi çökertti.

KONYA polisi, bankaların sahte 'web' sitelerini oluşturup, bu siteye giren kredi kartı kullanıcılarının kart bilgilerini kopyalayarak 1 milyon liralık vurgun yapan şebekeyi çökertti. Manisa'da yakalanan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 5 kişinin; kart bilgileriyle, internet üzerinden mağazaların 'mail order' formalarını doldurarak alışveriş yaparak vurgunu gerçekleştirdikleri ileri sürüldü.

Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesine bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Konya, Denizli, Kütahya, Burdur, Bursa, Antalya, Balıkesir ve Eskişehir gibi illerde, internet üzerinden 20'den fazla kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalayan şebekenin olduğu bilgisini aldı. Bunun üzerine araştırma başlatan polis, şebekenin bankaların sahte 'web' sitelerini oluşturup, bu siteye giren kredi kartı kullanıcılarının kart bilgilerini kopyaladığını saptadı. 

Kopyaladığı bilgileri de yine internet üzerinden mağazaların 'mail order' formalarını doldurarak alışveriş yaparak yaklaşık 1 milyon liralık vurgun yaptığını belirledi. Yaklaşık 2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bulunan şüphelilerin adreslerine eşzamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, Yakup Akgün (39), Süleyman Kırım (22), Mehmet Akkoç (28), Erdal Sapan (32), Necdet Kardaş (38) gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve depolarında yapılan aramalarda alışverişte kullandıkları 'mail order' formları, başka kişilerin üzerine çıkartılmış kaşeler, firmalardan alınan ip ve ayakkabı gibi malzemeler ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler, firmaları tespit edilip, yetkililere teslim edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin, suçu birbirinin üzerine attığı öğrenildi. Yapılan teknik çalışmada ise şüphelilerin birbirleriyle konuşurken isimlerini kullanmadıkları, kod adlarıyla birbirlerine hitap ettikleri tespit edildi. Sorgulamanın ardından adliyeye sevk edilen 5 kişi, 'nitelikli dolandırıcılık, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması' suçlarından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul