Kral Çıplak!

Kral Çıplak!

Bilindik bir hiklaye vardır. Ülkenin birinde dediği dedik, çaldığı düdük bir kral yaşarmış. Giyimine kuşamına,sarayına çok düşkün kendini beğenmiş bir hükümdarmış ki, sürekli halka baskı yapar, ne istiyorsa onu yaptırırmış, karşı gelenleride zindana attırırmış, yanındaki şakşakçıları hatalarını görür ama ses çıkarmazlarmış, baskıcı,zalim tutumundan dolayı hiç kimse gerçekleri söyleyemezmiş.

Günlerden bir gün, komşu ülkenin kralının ziyaret edeceğini duymuş. Kendisinden haz etmez, onla ilgili hoş olmayan planlar yaparmış. “Fırsat bu fırsat, en şık ben olmalıyım.” diye düşünmüş ve terzi aratmaya başlamış. Demiş ki yaverlerine; “Dünya’nın her yerine habercilerimi gönderin, bir terzi bulun bana, dünyanın en güzel elbisesini dikecek terziyi!”

Bir sürü terzi gelmiş, lakin hiçbirisini beğenmemiş. Sonra bir gün yabancı güçlü bir krallık kendi terzisini yollamış krala ve bu gönderilen terzi demiş ki; “Öyle güzel bir kumaşım var ki, öyle şık olacaksınız ki, kimse sizden gözünü alamayacak. Herkes sizi konuşacak, çok güçlü gözükeceksiniz. Ve sizden önce hiç kimsede olmayacak bu giysi.”

Kral çok şaşırmış tabii, hemen kabul etmiş. Ama terzi eklemiş; “Tek şartım var, ben dikerken karışmayın.”

Gel zaman git zaman, sonunda terzi bitirmiş ve giydirmiş kralı. Kral aynaya bakmış ve üzerinde hiç giysi olmadığını görmüş. Tam kızacakken terzi demişki; “Sayın kralım, bu kumaşı sadece akıllılar görebilir.”


Tabii bizim kral kibirli ya, aptal durumuna düşmemek için “Çok güzel” demiş. Etrafındakilere sormuş, elbette hepsi korktuğu için cesaret edememişler doğruyu söylemeye ve “Çok güzel efendimiz”, “Harika oldunuz efendimiz” demişler. Kral daha da böbürlenmiş tabii ki…

Ardından, büyük bir kendini beğenmişlikle çıkmış halkın arasına. Halk çok meraklı, çünkü duymuşlar sadece akıllıların görebileceği iddiasını. Halk, görünce şaşırmış, üzerinde hiç giysi yok…

Herkes görmüş, anlamış vaziyet, kralın nasıl kandırıldığını fark etmişler, ama korktukları için hiçbir şey söyleyememişler. O anda bir “çocuk” atlamış meydanın ortasına, parmağıyla kralı işaret etmiş ve gülerek bağırmış; “KRAL ÇIPLAK, KRAL ÇIPLAK”... 

Bir anda halk, bu ilk sesle cesaretlenmiş ve kahkahalar atıp, hep bir ağızdan birlik içinde bağırmışlar; “KRAL ÇIPLAK!”  Bu seslere, kralın çevresindekiler de katılmış, korkuyu aşmışlar, zincirlerini kırmışlar ve hep bir ağızdan gerçeği söylemişler; halk uyanmış kral utanmış..

Bu hikayeden çıkaracağınız sonuç KRAL ÇIPLAK demeye cesaret ettiğiniz gün HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK! 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Canan  ezgeç
Canan ezgeç - 3 yıl Önce

Bu makale çok güzel lakin düşünmeye üşenen çok insan olduğundan pek anlayan olmaz sanırım yani düşünme
özürlüyüz kutlarım sizi harika

banner16

banner1