Ceyhun Çelikten:"Eroğlu Erdoğan" marşını anlattı!

24 Haziran seçimi için ‘Eroğlu Erdoğan’ adlı bir marş yazan müzisyen Ceyhun Çelikten: 16 yıldır ülkesi için aşkla çalışan bir Cumhurbaşkanımız var. Erdoğan; duruşu, davası ve hayali olan bir lider. Milletle arasında gönül bağı var

Ceyhun Çelikten:"Eroğlu Erdoğan" marşını anlattı!

Ceyhun Çelikten: Erdoğan, davası duruşu ve hayali olan bir lider
24 Haziran seçimi için ‘Eroğlu Erdoğan’ adlı bir marş yazan müzisyen Ceyhun Çelikten: 16 yıldır ülkesi için aşkla çalışan bir Cumhurbaşkanımız var. Erdoğan; duruşu, davası ve hayali olan bir lider. Milletle arasında gönül bağı var

Ünlü müzisyen Ceyhun Çelikten, 24 Haziran'da gerçekleşecek erken seçim öncesi, AK Parti'nin seçim çalışmalarında kullanılan 'Eroğlu Erdoğan' isimli şarkıya imza attı. Poll Production etiketiyle hazırlanan şarkı, Youtube'da dinlenebiliyor. Çelikten ile büyük dikkat çeken seçim şarkısını ve müzikal yolculuğunu konuştuk.

 'Eroğlu Erdoğan' nasıl bir şarkı oldu?
Referandum öncesi 'Tabii ki Evet' adlı bir çalışmamız olmuştu. Sonra 'Başkan Erdoğan' diye bir parça daha yaptık. Erken seçim tarihi açıklandıktan sonra, bir gece Polat Yağcı bana, rahmetli üstat Cemal Safi'nin 'Eroğlu Erdoğan' şiirini gönderdi. Çok etkileyiciydi ama formatı şarkı ya da marş için uygun değildi. Ben de 'Eroğlu Erdoğan' duygusunun üzerine giderek sözler yazdım, besteledim ve demo yaptım. Sonra bunu stüdyoya taşıdık. Ardından Polat Yağcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dinletti ve böylece bu marş hayata geçti.

ÜLKEYE KATKIM OLURSA ONUR DUYARIM 
 Bu tarz bir marş yazarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
Sayın Cumhurbaşkanımız; duruşu, davası ve hayali olan bir lider. Dolayısıyla her şeyden önce lider ile milletin arasında bir gönül bağı olması lazım. Cumhurbaşkanımız, bu gönül bağını yakalamış biri. Her şeyin kilit noktası da bu aslında. Cumhurbaşkanımız, geneli kucaklayan, bu milletin hangi yollardan geçtiğini, bugünden yarına nasıl ulaşacağını gösteren bir hizmet sevdalısı olduğu için, bunu somut şeyler söyleyerek göstermek istedik. Gerçekleri müzikle birlikte, içine duygu katarak anlattık.

Bir marşın halk tarafından benimsenip hep bir ağızdan söylenebilmesinin bir sırrı var mı?
Bunun müzikal bir matematiği var elbette. İnsanlar; bir şarkının ya da marşın nakaratına katılabilmeli. Çok zor, karmaşık ya da çok tekrar eden notalardan oluşmaması gerekiyor ki, hep bir ağızdan söylenebilsin. Bunlara çok dikkat ediyorum. Hocalarımız bize, bestelerimizi olabildiğince sadeleştirmemizi söylerdi. Bu sadeliğin içinde bir zorluk vardır; insanların gönlünü yakalamak lazım. Bu dozu ayarlamak çok zor. Bu eserde o sadeliğe özen gösterdim. Zaten marşı ilk kez dinleyen birisi anında söylemeye başlıyor, hiç zorlanmıyor.

Bir marş yapmanın sorumluluğunu taşıyor musunuz?
Türkiye, çok önemli bir dönemeçte. Nasıl birey olarak hayatta bir duruşumuz, karakterimiz olması gerekiyorsa, bu toplumlar ve milletler için de böyle. Çok asil ve şanlı bir karaktere sahip bir milletiz. Bunu dünden alıp yarına taşımak için bu dönemecin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu yolun, davanın, hayalin; gelecek için bu milletin hayrına olacağına inanıyorum. Biz kumsalda birer kum tanesiyiz ama bu şarkımla bir sanatçı olarak bu yolda katkım olabilirse, benim için son derece büyük bir gururdur. Türkiye'nin tarihine küçücük bir katkı sağlayabilirsem, onur duyarım.

Bazı sanatçılar, siyasi konulardan uzak durarak bu tarz çalışmalarda yer almıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dünya üzerinde tüm insanlar; medeniyetler, kabileler, kavimler, toplumlar olarak ayrışmış durumda. Bu, tabiatın sistemi. Biz bu toprakların evladıyız, kimliğimiz bu. Ben Çanakkale şehidi torunuyum. Hangi mesleği icra edersem edeyim; bu milletin, bu toprakların geleceği, hayrı, huzuru için bir şey yapmaktan çekinmem. Gelecek nesillere kalacak güzel şeyler konu olduğunda, neden bundan çekineyim? Burada parti adından ziyade, partinin ne yaptığı önemli. Millete hizmet etme aşkı ve somut bir dava var mı, buna bakılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımız, kendi hayatından vazgeçerek bir millet için çalışıyor. Böyle aşkla hizmet eden bir parti varsa, bu milletin bekası için bunu görmezden gelemeyiz. 16 yıldır aşkla milleti için çalışan bir Cumhurbaşkanımız olduğu için, ben de seve seve katkı sağlarım.

Kişisel müzik çalışmalarınız nasıl gidiyor?
Çok yoğun ama çok güzel... Müzik yönetmenliği, beste ve aranje çalışmalarıma devam ediyorum. Bunların yanı sıra yıllar sonra geriye baktığımda, insanlara bir şeyler anlatabilecek, içlerini cız ettirecek, onlara bir şeyler kazandırabilecek müzikler yapabilirsem çok mutlu olurum. Bu konuda hedeflerim var.
 Günümüzde yapılan popüler müziği nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok zengin bir kültürden geliyoruz. Mesela şarkılardan bağlamayı uzaklaştırdık ama yurt dışında büyük isimlerin parçalarına baktığımızda bağlama örnekleri duyuyoruz. Tabii ki teknoloji, ilim ve modernizmi kullanacağız ama bizim bir özümüz var, bununla sentezlememiz gerekiyor. Biz Avrupalı, Batılı ve modern olmak adına bazı şeyleri unutuyoruz. Kendimizden vazgeçtiğimiz için bugün popüler müzik piyasasında bir karmaşa var. Günümüzde müziğimiz kimliksiz bir yere doğru kaydı. O coğrafyada yaşayanlar, kendilerinden olmayan müzikte bir şey bulamaz. Hiçbir hikaye anlatmayan, duygu barındırmayan şarkılar yapılıyor. Müzik ruhun gıdasıdır ama şu anda ruhumuz güzel gıda alamıyor.

'YEDİ DÜVEL GELSE DE BÜYÜK CUMHUR SENİNLE'
Sözü, müziği ve aranjesi Ceyhun Çelikten'e ait olan 'Eroğlu Erdoğan' marşının sözleri şöyle:

Kutlu bir toprak
Şanlı bir ecdat
Tarih bizsiz yazılmıyor
Durmadık biz hiç
Hep yola devam
Hizmet aşkı hiç bitmiyor

Yerlisiyle millisiyle
Vatan millet el ele
Yedi düvel gelse de
Büyük cumhur seninle
Varmak için menzile
Kalktı şaha
Türkiye
Biz özünden tanırız
Eroğlu Erdoğan'ı

Yiğit bir anadan doğan
Eroğlu Erdoğan
Zalimlere korku salan
Recep Tayyip Erdoğan

Yiğit bir anadan doğan
Eroğlu Erdoğan
Milletine aşık olan
Recep Tayyip Erdoğan

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı