DESTAN DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR? DESTAN DİZİSİNİN KONUSU NEDİR,...

Magazin Haberleri - Destan dizisi 23 Kasım akşamı ilk bölümüyle ATV ekranlarındaki yeri alıyor. Konusu, oyuncuları ve kostümleriyle izleyenlere bir görsel şölen sunan Destan dizisinin çekildiği yerler de büyük merak konusu oldu. İşte, ATV’nin yeni dizisi Destan hakkında merak e

DESTAN DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR? DESTAN DİZİSİNİN KONUSU NEDİR,...

Destan dizisi ATV ekranlarında görücüye çıkıyor. 8. yüzyılda geçen bir kahramanlık öyküsünün anlatıldığı dizinin dekorlarının altı ay sürdüğü belirtilirken, oyuncuların da o dönemde yaşayan insanlar hakkında yaklaşık üç aylık teorik dersler aldığı belirtiliyor. İşte, başrollerinde Ebru Şahin, Edip Tepeli ve Selim Bayraktar’ın yer aldığı Destan dizisi hakkında merak edilen soruların yanıtları…

DESTAN DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

Heyecana beklenen Destan dizisinin çekimlerinin bir kısmı için Beykoz Kundura Fabrikası kullanılırken, çekimlerin büyük bölümü Bozdağ Film Platosu içinde gerçekleştirildi.

Platoda, 20 bin metrekare alanda, döneme ait Asya Türk mimarisine uygun şekilde Gök Hanlığı Sarayı ve bahçeleri inşa edildi. Gök Hanlığı Sarayı dahilinde Beykoz Kundura Fabrikası'nda 4.500 metrekare kapalı alan içerisine saray kabul odası ve hanedan üyeleri için yaşam odaları yer aldı. Bozdağ Film Platosu dahilinde ise 5800 metrekarelik açık platoda 8. yüzyıl bölgenin Türk mimarisi esas alınarak şehir sokakları ve çarşısı yapıldı. Döneme ait 50 çadırlık iki oba 15 bin metrekare üzerine kuruldu. Obalardaki el yapımı çadırlar Türkmenistan'da projeye özel olarak üretildi. Dekorların inşası altı ay sürerken, 287 kişilik sanat ekibi görev aldı.

DESTAN DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Destan dizisinde Akkız, 8. yüzyılda, Orta Asya'da, henüz İslam ile tanışmayan topraklarda vahşi bir devir hüküm sürmektedir. Çin sivri dişlerini Türk budununa doğrulturken, Moğollar, Rus Varegler, Persler ve Sogdlar harekete geçmek için pusu kurmuş beklemektedir. Tüm bu dış düşmanlar yetmezmiş gibi aynı soydan gelen Türk boyları birbirine düşmüştür. İkisi de Türk olan Dağ Hanlığı ile Gök Hanlığı arasında ise çok büyük bir düşmanlık vardır.

Diğer yandan Gök Kağanı Korkut Han'ın yetim bıraktığı dillere destan savaşçı dağ kızı Akkız ile yine Gök Sarayı'nda Korkut Han'ın öksüz bıraktığı Gök Tegini Batuga arasında destansı aşk doğar. Bu iki garip kuşun sevdalarını kılıç, yüreklerini kalkan yaparak imkansızı başarmaları gerekmektedir.

DESTAN OYUNCULARI KİMLER?

Ebru Şahin (Akkız),Edip Tepeli (Batuga), Selim Bayraktar (Alpagu Han),Kanbolat Görkem Arslan (Saltuk), Teoman Kumbaracıbaşı (Balamir),Deniz Barut (Ulu Ece), Elif Doğan (Tutkun),İpek Karapınar (Çolpan), Burak Tozkoparan (Temur),Buse Meral (Sırma), Burak Berkay Akgül (Kaya),Osman Albayrak (Vargı),Şahin Ergüney (Kün Ata), Ahmet Olgun Sünear (Yaman), Alper Düzen (Danış Ata),Ecem Sena Bayır (Günseli), Bilgi Aydoğmuş (Kırçiçek),Esra Kılıç (Mei Jin),Hilal Uysun (Tılsım), Evren Erler (Çalayır), Meltem Pamirtan (Yibek), Faruk Aran (Kuzubeg), Müge Duygun (Tilbe), Mehmet Sertakan (Tayangu Yalvaç), Aysel Yıldırım (Kam Kadın), Seca Naz Karabulut (İlay), Cihangir Köse (Otacı), Berna Üçkaleler (Efil), Doruk Şengezer (Öktem), Onur Yenidünya (Evren Alp)

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1