Bu Tavuklar Mavi Yumurtluyor

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan fabrika işçisi 27 yaşındaki Mustafa Gürer'in evinin bahçesinde beslediği Amerikan ırkı tavukları, mavi kabuklu yumurta yumurtluyor.

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan fabrika işçisi 27 yaşındaki Mustafa Gürer'in evinin bahçesinde beslediği Amerikan ırkı tavukları, mavi kabuklu yumurta yumurtluyor.

Kuşlubahçe Mahallesi'nde yaşayan, beyaz eşya üreten bir fabrikada işçi Mustafa Gürer, kuş merakı nedeniyle bir süre 100 çift muhabbet kuşu besledi. Ancak işi nedeniyle kuşlarla fazla ilgilenemeyen Gürer, daha sonra bunları sattı. Gürer'in internette gördüğü, Kuzey Amerika ırkı olan 'Ameraucana' cinsi, kabuğu açık mavi renkli olan yumurta yumurtlayan tavuklar dikkatini çekti. Düzce'de üretim yapan bir kişiye ulaşıp 10 yumurta satın alan Gürer, evine aldığı kuluçka makinesinden civciv çıkarttı. 10 yumurtadan 7 civciv elde eden Gürer'in şansına, bunlardan 3'ü dişi çıktı. Gürer'in toplamdaki 7 civcivi zamanla 50 oldu. Yumurtaları yiyen, komşularına veren Gürer, ayrıca tavuklarla birlikte satmaya da başladı.

Mavi renk yumurtaların dikkat çektiğini belirten Gürer, Merak eden komşularım var. Onlara da veriyorum. Biz de yiyoruz. Lezzeti pazarda aldığımız yumurtadan daha iyi. Bu yumurtanın diğer yumurtalardan farkı ise tatlı bir tadının olması dedi. Türkiye'nin her yerine yumurta ve civciv gönderdiğini de belirten Gürer, İsteğe göre yumurta ya da civciv gönderiyorum. Tavukların fiyatları 200 lira, yumurtanın fiyatını ise 7 lira dedi.

Manisa Veterinerler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Bilal Birlik, Bir tavuktan zararlı bir şey çıkmaz. Özellikleri bakımından daha yoğun olabilir. Bir civciv oluşturabilen bir yumurtadan bahsediyoruz. Cinsi fark etmiyor. Eğer bir yumurtadan civciv çıkabiliyorsa, bu yumurta sağlıklı demektir. Onun için vatandaşlar mavi yumurta yiyebilir. Genel anlamda da yumurta çok sağlıklı bir gıdadır dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1