Cezaevinde Öğrendiği Maket Yelkenli Yapımı Geçim Kaynağı Oldu !

Cezaevinde koğuş arkadaşından maket yelkenli tekne yapımını öğrenen Mehmet Saraç bu işi meslek haline getirdi. 17 yıldır bu işten geçimini sağlayan Saraç, 40 santimetrelik yelkenli maketini 80, 60 santimetrelik olanlarını ise 120 liradan satıyor.

Cezaevinde Öğrendiği Maket Yelkenli Yapımı Geçim Kaynağı Oldu !

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde baba mesleği olan saraçlık yaparken girdiği cezaevinde koğuş arkadaşından maket yelkenli tekne yapımını öğrenen 65 yaşındaki Mehmet Saraç, 17 yıldır bu maketleri satarak geçimini sağlıyor.

HOBİ OLARAK YAPMAYA DEVAM ETTİ

Sarıgöl'de yalnız yaşayan Mehmet Saraç, 17 yıl önce Çek Kanunu'na muhalefet suçundan verilen hapis cezasını çektiği Çanakkale Biga Cezaevi'nde, koğuş arkadaşını izleyerek maket yelkenli tekne yapımını öğrendi. Baba mesleği olan saraçlık nedeniyle bu tür işlere yatkınlığı olan Saraç, cezaevinden çıktıktan sonra evinde atölyeye dönüştürdüğü bir odada hobi olarak maket yelkenli yapımını sürdürdü.


TURİSTİK BÖLGELERDE SATMAYA BAŞLADI

Yaptığı maket yelkenlileri ilk zamanlara çevresindeki dostlarına hediye eden Saraç, beğenilmesi üzerine bunu geçim kaynağı haline getirdi. Mukavva, suntalam, ince tel, yapıştırıcı, boya ve misina kulanarak büyüklüğüne göre 2 ile 3 gün arasında bir sürede yaptığı maket yelkenlileri, led ışıklarla da süsleyen Saraç, Sarıgöl'ün yanı sıra çevre il ve ilçeler ile turistik bölgelerde satmaya başladı.

"BOŞ VAKİTLERİMİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN YAPIYORUM"

Fanatikler için tuttuğu takımların renklerini taşıyan maket yelkenliler de yapan Saraç, "Bu emek isteyen, masraflı bir iş. Özellikle kış aylarında yapıştırma işlemi çok geç oluyor. Büyük bir yelkenliyi 3 günde ancak yapabiliyorum. Işıklandırdığım bu yelkenli maketlerini kimileri gece lambası olarak kimileri de iş yerlerinde dekorasyon amaçlı kullanmak için satın alıyor. Aslında bu işi daha çok boş vakitlerimi değerlendirmek için yapıyorum" dedi.

Saraç, 40 santimetrelik yelkenli maketini 80, 60 santimetrelik olanlarını ise 120 liradan sattığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul