Oluklu Kertenkele - Kör Yılan Video

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri de oluklu kertenkele oldu. Yılana benzeyen görüntüsü nedeniyle korkulan ve bilinçsiz kişiler tarafından öldürülen oluklu kertenkeleler toplum tarafından tanınmıyor. Peki, oluklu kertenkele nedir? Oluklu kertenkele zararlı mı?

OLUKLU KERTENKELE NEDİR?

Balkanlarda ve Asya'da yaşayan bir tür sürüngen olan ve halk arasında 'Kör yılan' olarak bilinen oluklu kertenkeleler, doğadaki en uysal canlılardan biri olarak kabul ediliyor. 

Yetişkinlerinin boyları yaklaşık 150 santimetreye kadar ulaşabilen oluklu kertenkeleler salgangoz, böcek, termit, karınca ve çekirgelerle besleniyor. 

Çiftçi dostu olarak anılan oluklu kertenkele ele alındığında dahi ısırmıyor, sokmuyor ya da zehirlemiyor. Dolayısıyla insan yaşamı için bir tehdit unsuru içermiyor.

Doğadaki en uysal hayvanlardan biri olarak kabul edilen, fakat dış görünüşü nedeniyle yılana benzeyen oluklu kertenkelelerin, yılanlardan en büyük farkları ise göz kapaklarının olması. 

Derisinin yan kısımlarında bulunan ve derin yarıklar gibi görünen olukları da bu canlıların yılanlardan ayrılmasını sağlıyor. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan oluklu kertenkeleler, Türkiye'de tüm bölgelerde özellikle akarsu kenarları ve çalılık alanlarda görülebiliyor. Yılan görünümlü kertenkele" olarak da bilinen bu hayvanların, diğerleri gibi bacakları bulunmuyor.

YORUM EKLE

banner16

banner1

seo uzmanı