İÇTEN YANMALI MOTORLU OTOMOBİLLERİN FİŞİNİ ÇEKTİ!

İtalya'da 2035 yılına kadar içten yanmalı motor kullanılan araçların üretim ve satışının sonlandırılması kararı alındı. Karar yasalaşırsa 2035'ten itibaren sadece elektrikli ve hidrojen arabaların trafiğe çıkmasına izin verilecek.

İÇTEN YANMALI MOTORLU OTOMOBİLLERİN FİŞİNİ ÇEKTİ!

İtalya Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Enrico Giovannini ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Giancarlo Giorgetti'nin bir araya gelmesiyle toplanan ortak bakanlar komitesi, İtalya'daki içten yanmalı motorlu araçların değiştirilme takvimini belirledi.

Buna göre, ulaşımın karbondan kademeli biçimde arındırılması maksadıyla 2035'e kadar içten yanmalı motor kullanılan araçların üretim ve satışının sonlandırılması kararı alındı.

2035'TEN İTİBAREN SADECE ELEKTRİKLİ ARAÇLARA İZİN VERİLECEK

Corriere della Sera gazetesindeki haberde de hükümetin bu kararla, Avrupa Birliğinin (AB) sıfır karbon emisyonu hedefi çizgisi doğrultusunda bir adım attığı ve İtalya'da 2035'ten itibaren sadece elektrikli ve hidrojen arabaların trafiğe çıkmasına izin verileceği ifade edildi.

Hükümetin bu kararı, parlamentoya götürerek, yasalaştırmaya çalışacağı da kaydedildi. İtalya'da Ferrari ve Lamborghini gibi yüksek güçlü otomobiller üreten markaların, 2035 hedefine mesafeli olmakla beraber bu konuda bazı istisnalar elde ettikleri haberleri basına yansımıştı.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2021, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1