İstanbul'da Rusya, Fransa ve Almanya; Türkiye liderliğinde masaya oturdu!

İstanbul'da Dörtlü Suriye Zirvesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması ile başladı. Rusya, Fransa ve Almanya; Türkiye liderliğinde masaya oturdu.

İstanbul'da Rusya, Fransa ve Almanya; Türkiye liderliğinde masaya oturdu!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu dörtlü zirve öncesinde, zirveye katılan liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde başlayan zirveden önce ilk olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul etti. Görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Erdoğan, mevkidaşıyla yaklaşık 45 dakika görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la da yaklaşık yarım saat görüştükten sonra dörtlü zirvenin yapılacağı salona geçti. Görüşmelerde, Türkiye'den; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya'dan; Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Almanya ve Fransa'dan özel danışman ve temsilciler yer aldı.

Bu arada Erdoğan, konuk liderlerle Vahdettin Köşkü'nde, İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde sohbet etti. Erdoğan, Putin, Merkel ile Macron köşkün bahçesinde de bir süre gezdi ve beraber fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin başlangıcında önemli açıklamalarda bulundu.

"HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM"

Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Değerli dostlarım sizleri şahsım, ülkem ve milletim adına selamlıyorum. Türkiye'ye, İstanbul'a hoş geldiniz. Suriye konulu zirve toplantısı münasebetiyle sizleri ülkemde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek isterim. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm dünyanın gözleri şu anda bu toplantımıza yönelmiş durumda. Samimi ve yapıcı bir anlayışla hareket ederek bu beklentileri boşa çıkarmayacağımıza inanıyorum. Suriye, sayın Putin ile istişarelerimizde en öncelikli konular arasında yer alıyor. Sayın Macron ve sayın Merkel ile de yakın temasta olmaya, kendilerini süreç hakkında bilgilendirmeye daima özen gösterdik."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı