Meclis başkanını seçiyor! TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanının seçimi için toplandı.

Başkanlık seçiminde AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım, CHP'nin adayı Erdoğan Toprak, HDP'nin adayı Meral Danış Beştaş, İYİ Parti'nin adayı Hayrettin Nuhoğlu yarışacak. MHP, Meclis Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin adayını destekleyecek.

 Meclis başkanını seçiyor! TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanının seçimi için toplandı.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Meclis Başkanı seçilmiş olacak.

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk tur oylama başladı. 4 adayın yarıştığı seçimlerde milletvekilleri oy kullanıyor.

MECLİS BAŞKANLIĞINDA İKİNCİ TUR SEÇİMLERİ BAŞLADI

Meclis Başkanlığı seçimleri için ilk tur oy verme işlemi sona erdi. 581 milletvekilinin katıldığı oy verme işleminde Saadet Partisi adayı Nazır Cihangir İslam 4 oy, İYİ Parti adayı Hayrettin Nuhoğlu 43, CHP'nin adayı Erdoğan Toprak 134, AK Parti'nin adayı  331, HDP'nin adayı Meral Danış Beştaş 65 oy aldı. Üye tamsayısının üçte ikisi yani 400 oy sağlanamadığı için seçimlerde ikinci tura geçildi.

Yapılan üçüncü tur oylama sonuçlarına göre;

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım:335
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak: 135
HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: 63
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu: 40
SP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam: 5 oy aldı.
6 oy da geçersiz sayıldı.Buna göre, Binali Yıldırım, üçüncü tur oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301'in üzerinde oy alarak, 28. TBMM Başkanı seçildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı