2021 ERKEK ESTETİĞİ YILI

Ameliyatlar erkeğin karakteristik özelliklerine göre modifiye edilmeli. Bırakılacak izler kısa ve anlaşılmaz olmalı, vücut veya yüz çizgilerine uyum sağlamalı, çok iyi gizlenmeli. Verilmek istenen imaj, ‘Pozitif değişim fark edilsin ama ameliyat anlaşılmasın, iyileşme hali do

2021 ERKEK ESTETİĞİ YILI
Erkeklerde estetik cerrahiye giderek artan ilgi sadece merak ve yapılanları izleme safhasını çoktan geçmişken, hayatımıza birden giren korona bizi dağıttı. Dağıldığımız gerçek ise kendimize verdiğimiz değer ve saygı ile bakımımıza olan ilginin ortadan kalkmasıydı. Artık tıraş olup olmamanın, iyi giyinip giyinmemenin önemli olmadığı, sosyal paylaşım ve konuların 'Virüs nereden kalkar, nereye konar, maskemiz neremizi kapatsın, kaç inç veya santimetre uzaktan birbirimize bağıralım, maskeliyken nasıl yemek yenir, yüzdeki sivilceler maske altına nasıl taşınır?' şeklinde özetlenebildiği bir 2020 yılını geride bıraktık. 2021 de aşı gündemiyle devam edecek. Bu dönemde işleri evden yönetme konusunda uzmanlaştık, asosyal olmamayı üstte gömlek-ceket altta pijama veya iç çamaşırı ile önemli konuların tartışıldığı Zoom'lu toplantılar ile çözerek geçirdik. Tembellik güzel geldi, keşke çok paramız olsaydı da hiç çalışmasaydık, bir de şu kiloları almasaydık iyi olacaktı… Bu dönemin şoku bitecek, aynaya baktığımızda hesap günü gelecek, korona öncesi bıraktığımız yerde miyiz, daha kötü hallerde miyiz? Yoksa bu dönemi sağlıklı, iyi geçirip, eksiklerimizi ve ihtiyaçlarımızı yerine koyup yeni döneme bomba gibi hazır mıyız? Bugüne kadar bedeninizle ilgili ertelediğiniz, cesaret edemediğiniz ama çok arzu ettiğiniz bazı değişimleri yapma şansını iyi kullandınız mı?

YÜZDEKİ ÇİZGİLER KADINDA YAŞLILIK ERKEKTE ÇEKİCİLİK

KADINLARDA olmasını istemediğimiz ama erkeklerde bence var olması gereken karakteristik özelliklerden biri çizgiler... Erkeklerin yüzündeki çizgilerin ortadan kaldırılması doğru olmaz. Bu mimiksiz maske yüz görüntüsünün ortaya çıkması anlamına gelir. Yaptığımız şey bu çizgilerin derinliğinin ve sayısının azaltılmasıdır. Estetik cerrahide amaç kadında gençlik ve güzellik, erkekte ise yakışıklılık ve çekiciliktir. Eski dönemlerdeki baby face erkek modası çoktan geçti. Bence erkek çirkin olabilir ancak karakterli bir yüz, dinamik bir ifade ve çekicilik olması gereken esas. Bir erkeğin yüzünde çizgiler bazen çok etkili de olabilir. Yüzü kırışık ve çizgi dolu Clint Eastwood, bu anlamda tam bir idol. Hâlâ yakışıklı ve 90 yaşında. Yaşı gençleştirip yüzde negatif etkilerin ortadan kaldırılması yanında, erkeksi karakterlerin korunması ve güçlendirilmesi bizim işimiz.

ERKEKLER ESTETİK CERRAHİDEN NE İSTER, NE BEKLER?

ERKEK estetik cerrahisi başlı başına özel bir konudur. Kadın estetiğinden çok farklıdır. Erkeklerin iş dünyasındaki hızlı yaşam nedeniyle ameliyat sonrası iyileşme süresine tahammül etmeleri zordur. Hemen iyileşip işlerine dönmek isterler. Büyük değişimler ve büyük ameliyatlar istemezler. Yapılan ameliyatın anlaşılmamasını isterler ve ameliyat izi istemezler. Yani yapılan iş gizli olmalıdır. Estetik plastik cerrah olarak bizim güçlüğümüz ise kadınlarda yaptığımız estetik işlemlerdeki özgürlüğümüzün erkeklerde olmaması. Burada ameliyatları erkeğin karakteristik kişisel özelliklerine göre modifiye etmemiz gerekiyor. Bırakılacak izler kısa ve anlaşılmaz olmalı, vücut veya yüz çizgilerine uyum sağlamalı, çok iyi gizlenmelidir. Verdiğimiz imaj, pozitif değişim fark edilsin ama yapılan ameliyat anlaşılmasın, ancak bu iyileşme hali doğal görünsün, şeklindedir. Sonuç olarak erkeklerin talep ettikleri kendilerini yorgun, uykusuz, mutsuz gösteren tüm negatif etkilerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu bazen tek bir estetik bölgedir; boyun, burun, alt göz torbaları, meme gibi veya karın bölgesi, tüm yüz gibi geniş bir alandır. Burada bütüne uyum sağlamayan yapılar zaman içinde rahatsız edici ve çok dikkat çekici olabilir. Biz bu ameliyatla bu bölgenin bütüne uyumlu olmasını sağlarız. Bu uyum ile fark edilmez hale gelir.

ESTETİK CERRAHİ NERELERE YAPILABİLİR?

YÜZ ve vücut olarak ayrı ayrı ele almak lazım. Bu hafta erkeklerde yüze neler yapabiliriz bakalım: Erkeklerde en çok şikayet edilen bölge göz çevresidir. Buradaki yığılmalar, kırışıklıklar, sarkmalar ve gözaltı torbalanmaları gibi düzensizlikler çok rahatsız edici boyutlarda olabilir. Kaşların aşağı düşmesi ile göz kapağı derisindeki sarkma, gözleri iyice küçültür. Göz dış kenarındaki kırışıklıklar ve aşağı doğru sarkma, bir de gözaltındaki torbalanmalar buna eklenince, mutsuz, uykusuz ve yorgun bir ifade ortaya çıkar. Erkeklerde kaşlar ağırdır aşağıya doğru yer değiştirerek gözün daha da küçülmesine ve bu olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Ameliyat öncesi kaşları normal yerlerine elinizle alıp yani yukarı doğru yer değiştirdiğinizde aslında yıllar önceki halinizi ve genellikle olmak istediğinizi görecekseniz. Kanımca kaşları yerine almadan yapılan göz kapağı ameliyatları istenilen sonucu vermeyecek, çünkü bu olumsuz etkiler sadece göz kapağındaki sarkmalar nedeniyle değildir. Kaşlar, üst ve alt göz kapakları ve gözaltı bölgesi, hatta alın bir olarak ele alınmalıdır. Bu estetik üniteler arasındaki denge ve armoni doğal bir şekilde sağlanmalıdır. Bu bazen sadece kaşlara, bazen sadece göz kapaklarına müdahale ile sağlanabilir. Bazen de ameliyatsız botoks ve dolgu uygulamaları ile bunu başarabiliriz.

TEMPORAL LİFT AMELİYATI

Bu ameliyat kaş asma ameliyatından etki ve sonuç açısından daha fazlasıdır. Saçlı deride yapılan bir santimlik iki adet iz ile kaşa pozisyon verirken tüm yüzde de özellikle yanaklar ve göz dış kenarında bir iyileşme, gençleşme sağlanır. Bu ameliyatta anlaşılamayacak bir yerde ameliyat izi bırakılır. Göz kapaklarında problem devam ediyorsa onlara da müdahale edilir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1