'AÇ KALARAK ZAYIFLAYAMAZSINIZ'

Diyetisyen Bahadır Bilir, “Birey olarak günlük hayatımızda sağlığımız için beslenmemize ve yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Fazla kilolardan kaynaklanan göbek ve bel çevresindeki yağlanma tamamen beslenme düzeninden kaynaklanıyor” dedi.

'AÇ KALARAK ZAYIFLAYAMAZSINIZ'

Diyetisyen Bahadır Bilir, insanların günlük yaşamlarında beslenmelerine dikkat etmemelerine dair uyarılarda bulundu. Özellikle vücut yapısı çabuk yağ yapmaya ve kilo almaya müsait olan bireyler günümüzde vücut ölçülerinden şikâyet ettiklerini vurgulayan Bilir, “Kilo verseniz de vücudunuzdaki yağlanma hatta özellikle göbek ve bel çevrenizdeki yağlanma geçmeyebilir. Bu yağlanmaların altında yatan asıl sorun tamamen beslenme düzeniyle ilgilidir. Fazla kilolu bireylerin yağlanma sorunu yanlış zayıflama yöntemlerinden, kilosu fazla olmayanların ise beslenme düzensizliğinden kaynaklanmaktadır ve temelde sebebi de aç kalmaktır” dedi.

“İnsan metabolizması, kişinin beslenme düzenine göre hızını arttırıp azaltabilir”
Aç kalmanın metabolizma hızını etkileyen bir faktör olduğunu belirten Bilir, “Metabolizma hızı kişinin günlük yaktığı enerjiyi belirler. Yani aynı boy, aynı kiloda bulunan ve aynı hareketliliğe sahip iki kişiden birinin metabolizma hızı fazla diğerinin az ise bu iki kişi aynı kalori ile hazırlanmış bir zayıflama diyetine girdiklerinde metabolizma hızı fazla olan diğerine göre daha çok kilo verecektir. İnsan metabolizması, kişinin beslenme düzenine göre hızını arttırıp azaltabilir. Mesela bir kişi uzun süre aç kalırsa vücut koruma içgüdüsü ile metabolizma hızını yani yaktığı enerji miktarını düşürerek elindeki enerjiyi daha uzun süreli kullanmaktadır. Uzun süreli açlığa sürekli maruz kalan metabolizma bu sürenin ardından tüketilen gıdaları vücudun en büyük enerji deposu olan yağ olarak depolamaya yönelir. Çünkü açlık tekrar geldiğinde yağ deposu, kas ve diğer enerji depolarından daha iyi bir kaynaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1