AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI, PSİKOLOJİYİ DE ETKİLİYOR!

Diş Hekimi Gülcan Bahadırlı, ağız ve diş sağlığının sadece diş ve diş eti dokularının sağlığı değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, ''Psikolojik olarak etkileyip, sosyal açıdan kişinin kendini izole etmesine bile neden olabilir'' dedi.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI, PSİKOLOJİYİ DE ETKİLİYOR!

Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gülcan Bahadırlı, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası'na özel açıklamalarda bulundu. Ağız ve diş sağlığının, sadece diş ve diş eti dokularının sağlığı açısından değil, genel sistemik sağlığın sürdürülmesi açısından da büyük önem taşıdığını belirten Dr. Bahadırlı, ülkemizde ağız ve diş sağlığının, toplum tarafından gereken önemi görmediğini ifade etti.

Dr. Bahadırlı, ağız ve diş sağlığı denilince sadece dişlerin değil, aynı zamanda onları çevreleyen ve ağız boşluğunu oluşturan tüm dokuların bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini hatırlatarak, ''Bu yapıların hastalıksız olması gerektiği unutulmamalıdır. Birbirleriyle mükemmel bir denge içerisinde çalışan bu yapılardan herhangi birinin sağlığının bozulması, bu dengenin bozulmasına neden olacaktır'' dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1