AKADEMİSYEN KOŞA TÜRKİYE'NİN ÖNCEKİ MRNA AŞISI DÜŞÜNCESİNCE ARAK DÖKÜYOR

Kovid-19'a hakkında Selçuk Üniversitesinde düzenlenen mRNA aşılama emekleri nedeniyle, 7 ay önce,Konya'ya yerleşen Doç. Dr. İbrahim Halil Yıldırım ile benzeri Dr. Öğretim Üyesi Seval Cing Yıldırım, günlerinin iri bölümünü laboratuvarda geçiriyor.

AKADEMİSYEN KOŞA TÜRKİYE'NİN ÖNCEKİ MRNA AŞISI DÜŞÜNCESİNCE ARAK DÖKÜYOR
Konya

Selçuk Üniversitesinde (SÜ) Kovid-19'a gönül rahatlığı ölçülü Türkiye'nin önceki mRNA aşılama emekleri düşüncesince bulundukları Malatya ve Diyarbakır'daki üniversitelerden eğreti görevle atandıkları Konya'ya yerleşen Doç. Dr. İbrahim Halil Yıldırım ile benzeri Dr. Öğretim Üyesi Seval Cing Yıldırım, geceli gündüzlü demeden laboratuvarda cansiparane çalışıyor.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Ana Bilim Dalında vazifeli Dr. Öğretim Üyesi Seval Cing Yıldırım ile Dicle Üniversitesi Genetik Ana Bilim Dalında fariza karşılayıcı benzeri Doç. Dr. İbrahim Halil Yıldırım, aşılama emekleri düşüncesince Konya'ya geldi.

Selçuk Üniversitesi çeşidinden kendilerine tahsis edilen lojmana yerleşen Yıldırım ailesi, mRNA aşısında şişman borda bordaya cansiparane çalışıyor.

Doç. Dr. İbrahim Halil Yıldırım, AA muhabirine, dünkü yüz koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görülmesinden sonraları Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Bölümünde Doç. Dr. Nadir Koçak ile "gerekirse parasız müsaade kullanırım" düşüncesiyle akıntı ederek aşılama emek vermesi hazırlamaya değişmeyen verdiklerini anlattı.

Yıldırım, benzeri İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Ana Bilim Dalında vazifeli Dr. Öğretim Üyesi Seval Cing Yıldırım'ın da mRNA aşılama çalışmalarına alınması nedeniyle 11 yaşındaki kızları Ayşe Damla ile Konya'ya geldiklerini belirtti.

"Ayrı vilayetlerde olmamıza karşın kızımı artık baş döndürücü görüyordum"

Ailesinin Malatya'da yaşadığını, kendisinin de hafta sonları Diyarbakır'a gittiğini anlatım fail Yıldırım, "Daha ilkin ayrı vilayetlerde olmamıza karşın kızımı artık baş döndürücü görüyordum, demin Konya'dayız fakat kızımı artık az görüyorum. Proje sürecinde haftada 1-2 güneş eve gidiyorum, onun haricinde baştan sona laboratuvardayız." dedi.

Kızının salgının dünyayı kesinlikle etkilediğinin bilincinde bulunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yıldırım, ana ve babasının da aşılama çalışmalarında arazi almasının gururunu yaşadığını söyledi.

Mesleki yerine salgınla mücadelede yapabilecekleri gelişigüzel şeyi gerçekleştirmek düşüncesince çalışmalara başladıklarını vurgulayan Yıldırım, "Biz bu işe girerken 'elimizden geleni yapmak' değildi amacımız, üstümüze düşeni yapmaktı. Bizim bölgemizde da üzerimize düşenin bu bulunduğu kanaati oluştu. Yapabileceğimiz şeyleri sıraladık. Aşı öncelikliydi, bunu ailelerimize, kızıma anlattım. Kızım da ehemmiyetini anlamış oldu ve beraberce değişmeyen verip bu sürece girdik." diyerek konuştu.

"Çoğunlukla laboratuvardayız"

Seval Cing Yıldırım da 11 yaşındaki kızı Ayşe Damla ile onun bakımıyla ilgilenen anneannesinin de Konya'ya geldiğini aktardı.

Eşi ile laboratuvarda dip seyir ile çalıştıklarını dile getiren Yıldırım, "Kızımız Ayşe esasen küçüklüğünden buyana bizim bu dip tempomuza alışkın. Laboratuvar ortamlarına da baş döndürücü alışkın. Burada da laboratuvarda faziletkâr lisans ve doktora öğrencilerimizle, gençlerle çalışıyoruz. Ayşe de anneannesinin indinde evde kalıyor." biçiminde konuştu.

Yıldırım, takım yerine günün şişman bölümünü laboratuvarda geçirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Çoğunlukla laboratuvardayız. Eve kemirmek resmetmek ve dalmak düşüncesince gidiyoruz. Eşim baş döndürücü derinliğine mesailer geçiriyor, eve tek uğramadığı eyyam oluyor. Laboratuvarda icraat dip bitmeme ediyor. Ben de geç zamanda eve gidiyorum. Çocuğun ödeviyle ilgilenip yatıyoruz. Evde baş döndürücü borda bordaya tomar devir geçiremiyoruz. Hafta sonları, tatillerde de laboratuvara geliyoruz."

Yıldırım, kızının foto yapmayı baş döndürücü sevdiğini, anne-babasına ve ekibin öteki üyelerine resimlerle ıvır zıvır notlar bıraktığını anlatım etti.

"Projenin hem memleketimiz hem evren düşüncesince ehemmiyetli borda bordaya plan bulunduğunun farkında"

Kızının kadroya maneviyat verdiğini aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kızımız Ayşe, bu süreci dobra biliyor. Bu projenin hem memleketimiz hem evren düşüncesince ehemmiyetli borda bordaya plan bulunduğunun farkında. O nedenden bizlere müstelzim desteği gösteriyor. Resim malzemeleri Malatya'da kalmış bulunduğu düşüncesince az buçuk üzülüyor fakat burada ona maneviyat tahkim etmeye çalışıyoruz."

Ayşe Yıldırım da 5. dershane talebesi bulunduğunu anlatım ederek, şöyleki konuştu:

"Annem ve babam vakitlerinin çoğunu laboratuvarda geçiriyor. Babam ara sıra laboratuvarda kalıyor. Ben derslerime giriyorum. Anneannem ve kedim Pekmez ile sayaç geçiriyorum. Evden ırak kazanmak az buçuk anlaşılmaz fakat Konya'da kazanmak baş döndürücü güzel. Evime değerlendirmek isterim. İnsanların peçe takması, hijyenlerine ilgi etmesi ve neşeli ortamlardan ırak durması gerekiyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1