AKCİĞER SERTLEŞMESİNDE ERKEN TANI ÖNEMLİ

Dünya İdiopatik Pulmoner Fibrozis Haftası kapsamında açıklama yapan Solunum Derneği (TÜSAD), sıklıkla başka akciğer hastalıklarıyla karıştırılan ve akciğer sertleşmesi olarak bilinen İPF’de erken teşhis ve ayırıcı tanının önemine dikkat çekti. İPF tanısı almış has

AKCİĞER SERTLEŞMESİNDE ERKEN TANI ÖNEMLİ

Akciğer sertleşmesi olarak bilinen İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF – Akciğer sertleşmesi) hastalığıyla ilgili farkındalığı arttırmak, erken teşhis ve tedavinin önemini vurgulamak amacıyla bu yıl 14-21 Eylül tarihleri Dünya İdiopatik Pulmoner Fibrozis Haftası olarak belirlendi. Bu kapsamda bir açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), özellikle İPF hastalığına erken tanı konulması konusunda uyarılarda bulundu.

NEFES DARLIĞI VE KURU ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!

Yaptığı açıklamada hastalığın anlaşılmasını sağlayan belirtileri sıralayan TÜSAD Difüz Parankimal Akciğer Hastalıkları ve Pulmoner Vasküler Hastalıklar Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Funda Coşkun, "İPF, ileri yaştaki erkek hastalarda daha çok görülüyor. Genel olarak 60 yaş üzerinde ve erkeklerde daha sık görülen bu hastalığın Türkiye'de görülme sıklığı 100 binde 5. Sigara hikayesi olan bireyler, yüksek risk taşıyan gruplar arasında. Hastalığın en önemli belirtileri ise, nefes darlığı ve kuru öksürük" ifadelerini kullandı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1